جاذبه های گردشگری ایران - موزه ی شهرکرد - قسمت اول

جاذبه های گردشگری ایران - موزه ی شهرکرد - قسمت اول

2safar

برای معرفی جاذبه های گردشگری شهرکرد، انتخاب موزه ی این شهر بهترین فرصت برای آشنایی ابتدائی با تاریخ و تمدنی است که در این ناحیه از ایران زندگی می کرده و گردشگران را بیشتر به این شهر زیبا و خوش آب و هوا آشنا می سازد. یکی از سایت های باستان شناسی درست چسبیده به این شهر و در 7 کیلومتری شهرکرد، تپه ی باستانی گورگانی است که یکی از زیستگاه های تمدن 7 هزار سال پیش در این ناحیه بوده است و در اطراف و دیگر قسمت های شهرکرد هم آثار و بقایای باستانی و تاریخی متعددی کشف شده که امرروزه از آثار برجای مانده از دوران باستان و باقی مانده از تاراج سارقان فرهنگی و تاریخی این سرزمین، در موزه ی باستان شناسی شهرکرد نگهداری می شود و یکی از مکان های تماشایی و دیدنی برای گردشگرانی است که قدم به این شهر می گذارند.

2safar

یکی از نکات جالب و دیدنی موزه ی شهرکرد قرار گرفتن آن در حمامی قدیمی و سنتی است. در شهر های قدیمی ایران، بسیاری از حمام های سنتی و قدیمی تبدیل به موزه های مردم شناسی شده اند و در شهرکرد این چنین مکانی به یک موزه ی باستان شناسی بدل شده است. حمام پرهیزگار بنایی متعلق به دوران قاجار بوده که ساختار و ماهیت اش در دوران پهلوی و در نزدیکی سال های 1326 شکل می گیرد. در این سالها، حاج حسین پرهیزگار بانی ساخت حمام می شود و این مکان به یکی از مکان های بهداشتی و عمومی شهر تبدیل می گردد.

2safar

گردشگرانی وقتی وارد این حمام سنتی می شوند، ساختار و شکل بنا براساس المان های معماری حمام های سنتی ایرانی ساخته است، هشتی ورودی در مقابل درب ورودی قرار دارد و هنر های معماری ایرانی بکار فته در آن علاوه بر ایجاد فضایی زیبا ساختار سنتی اش را حفظ کرده است.این هشتی از طریق یه راهرو به سربینه ی حمام می رسد، رختکن با همان سربینه هم یکی از مهمتری قسمت های حمام سنتی ایرانی است که در معماری های بکار رفته در انواع مختلف حمام قلب هنرآفرینی معماری مجموعه به شمار می رود و گردشگران در این قسمت می توانند شاهد ذوق و هنر و هویت معماری حمام پرهیزگار باشند.

2safar

تقسیم نور و نور رسانی از طریق مجاری تعبیه شده در سقف به شکل پنجره های که از بیرون قابل رویت نیست، یکی از هنر های معماری ایرانی در حمام های سنتی است که در این مکان نیز می توان شاهد آن بود. میان در، گرماخانه، خزینه و شاه نشین نیز از دیگر قسمت های حمام پرهیزگار به شمار می رود، نحوه آب رسانی این حمام هم مانند دیگر حمام های سنتی ایرانی از نکات قابل توجه بوده است.

2safar

اما حمام پرهیزگار شامل دو حمام می باشد که حمام بزرگتر متعلق به مردان و حمام کوچکتر برای زنان ساخته شده است و اجزای حمام کوچک تر هم درست مانند بخش بزرگتر ساخته شده است، هشتی، راهرو، سربینه ، گرمخانه، میان در، خزینه و شاه نشین از قسمت های حمام کوچک تر هستند که هنر معماری ایرانی آن را نیز بی نصیب نگذاشته و اثری ماندگار را خلق کرده است. اما امروزه این حمام ها به موزه ی باستان شناسی شهرکرد تبدیل شده اند و گردشگران بازدیدکنندگان برای دیدن این موزه راهی این حمام خواهند شد، با ما همراه باشید تا از موزه و حمام پرهیزگار بیشتر بدانید.