جاذبه های گردشگری ایران - موزه ی قزوین

جاذبه های گردشگری ایران - موزه ی قزوین

2safar

هنگامی که سخن از موزه های به میان می آید و می خواهیم موزه ای را به گردشگران معرفی کنیم، ناخودآگاه سوالی که در ذهن ایجاد می شود، جاذبه های موزه ها چیست؟ موزه هایی با موضوعات مختلف برای گردشگران چه تنوع و لذتی را به دنبال دارند؟ آیا صرفا چیدن آثار تاریخی در اتاقک های شیشه ای و مرور اطلاعات تاریخی با طیف های مختلف اجتماعی جذابیت بزرگی برای گردشگران به شمار می رود؟ ما در 2safar می خواهیم به موزه ی قزوین برویم موزه ای که یکی از موزه های تاریخی ایران به شمار می رود و در این میان از نگاهی تازه جاذبه های موزه ها را برای گردشگران در این موزه مرور می کنیم.

2safar

گردشگری یک پدیده ی اجتماعی و صنعت قوی و جذاب در دنیای امروز به شمار می رود. از این رو، افراد مختلف از طبقات اجتماعی با هدف گذاری مشخص تری عازم سفر می شوند، گردشگری که وارد شهر قزوین می شود، اگر با مطالعه ی قبلی و کسب اطلاعات از راه های مختلف عازم این شهر شده باشد، خود را آماده دیدن شهری تاریخی، با معماری های فاخر و با شکوه کرده است، پس بر اساس آگاهی های کسب شده، شهری تاریخی را انتخاب کرده است. افرادی هم که این شهر را بدون اطلاعات و صرفا برای تجربه ای جدید انتخاب کرده اند، سازگار بیشتری نسبت به مکان ها و جاذبه های مختلف دارند. برای هر دو گروه موزه ویترنی جذاب از فرهنگ و تمدن شهر مقصد است و موزه ی قزوین نمونه ای دیدنی از آثار و اشیاء تاریخی است، که در فاز اول گردشگران با آثار باستانی پیش از میلاد مسیح رو به رو می شوند و آثار دوره ی اسلامی رنگ و حضوری بیشتر در این موزه دارند، به نوعی آینه ای از تاریخ قزوین است که با وجود قدمت باستانی اش در دوران اسلامی حضور بیشتری در عرصه تاریخ ایران داشته است.

2safar

دو گروه گردشگران مورد نظر ما در این مکان تاریخی با وجود حس و اشتیاق متفاوت شان و حتی علایق متضاد، اوقات لذت بخشی را در این مکان تجربه می کنند، گروه اول که با آگاهی راهی قزوین شده اند، می خواهند این شهر تاریخی و زیبا را بهتر بشناسند و راحت ترین شکل شناخت از دوره های تاریخی دیدن آثار آن دوران در موزه هاست، که از نزدیک با کسب اطلاعات دقیق تر میسّر می شود، در نتیجه آن گروه از گردشگران، هدفی متناسب با علایق، انتظارات و هدفشان را در موزه قزوین پیدا می کنند. گروه دوم با ورود به شهر قزوین در روند تجربه ی شناخت قرار گرفته اند و حس کنجکاوی آنها در این موزه مرتفع می شود. این حس شاید لذت و هدف آنها از سفر باشد.

2safar

شاید مسیر ذهنی پیش روی گردشگران فرضی ما ساده و ابتدائی به نظر برسد اما، موزه ها در دنیای گردشگری در میان طیف های وسیعی از گردشگران، یکی از مکان های مورد علاقه و پر بازدید به شمار می رود و از این رو، این اماکن انتقال دهنده اطلاعات مهمی از تاریخ و تمدن اجتماعی جوامع مختلف هستند. در موزه قزوین هم گنجینه های ارزشمندی از تاریخ دوران مختلف ایران و نواحی اطراف قزوین به نمایش گذاشته که می توان به مجسمه ی بالا تنه مرد سومری از سنگ مرمر، ظروف های سفالی و فلزی با هنر های بکار رفته در دوره های مختلف تاریخی و آثار و اشیاء مختلف این موزه زیبا اشاره کرد. بدون شک اوقات لذت بخشی در این جاذبه ی گردشگری شهر قزوین پیش روی گردشگران قرار خواهد داشت.

2safar