جاذبه های گردشگری ایران - موزه ی مردم شناسی قم - قسمت دوم

جاذبه های گردشگری ایران - موزه ی مردم شناسی قم - قسمت دوم

2safar

در ادامه ی معرفی موزه ی مردم شناسی شهر قم به عنوان یکی از جاذبه های گردشگری این شهر، به عمارت زند پرداختیم، عمارتی که یکی از بخش های این موزه به شمار می آید و و در قسمت غربی این عمارت تاریخی خانه ی تاریخی دیگری قرار دارد، که پس از انجام مرمت ها و بازسازی های گوناگون به بخشی از این مجموعه ی فرهنگی و تاریخی بدل شده و امروزه گردشگران بسیاری را میزبانی می کند. این عمارت خانه ی تاریخی حاج قلی خان است.

2safar

عمارت تاریخی حاج قلی خان هم یکی از بنا های تاریخی است، که متعلق به اواخر دوران قاجاریه است و المان های معماری موجود در این بنا آن را یکی از نمونه های خانه های ایرانی دوران قاجاریه تعریف می کند و همین ویژگی کافی است تا گردشگران در این مکان با آثار و بخش های دیدنی و تماشایی مختلفی رو به رو باشند، بخش هایی که امروزه در خدمت یکی از فرهنگی ترین موزه های شهر قم می باشد.

2safar

سر در این خانه هم مانند خانه ی زند در همسایگی اش با آجر چینی زیبایی نمایان است، که پس از آن به یک هشتی می رسد و این هشتی هم مانند بسیاری از خانه های ایرانی آن دوره ی تاریخی از طریق دالانی به حیاط مرکزی خانه منتهی می شود. خانه حاج قلی خان با مساحتی در حدود 300 متر زیر بنا در مساحتی 400 متری، مجموعه مسکونی بزرگی به شمار آید ، که با دو بادگیر بزرگ چهره ی خاص تری به خود می گیرد، در این خانه ها گردشگران و بازدید کنندگان موزه ی مردم شناسی می توانند المان ها و هنر های معماری ایرانی را در قسمت های مختلف ببینند و لذت ببرند. از جمله بخش های زیبای این خانه ی تاریخی می توان به پنج در قسمت شرقی خانه و شش دری بخش شمالی عمارت اشاره کرد، که در کنار ستون های سنگی زیبایی آن دوچندان می شوند.

2safar

اما این دو عمارت امروزه بخشی از هویت جدید هستند که در قالب موزه ی مردم شناسی شهر قم، به داستان گویی این شهر و مناطق اطراف اش می پردازند. در قسمت های مختلف این خانه ها، ماکت و مجسمه هایی در قالب طبقات و اقشار مختلف اجتماعی دوره های تاریخی مختلف ایران در قم را به نمایش می گذارند و در کنار آن ابزار و دیگر نمود های اجتماعی و اقتصادی مردم نیز به نمایش در آمده است. از این رو، وقتی شما به عنوان یک گردشگر به این موزه قدم می گذارید، تصویری بهتر از بخش های مختلف جامعه قدیمی و مردم قم بدست می آورید و اوقات لذت بخشی را در این مکان تجربه می کنید.

2safar

البته در بخشی از این موزه، آثار تاریخی نیز به نمایش درآمده که در این میان می توان به منبری متعلق به 600 سال قبل اشاره کرد، همچنین، سفال هایی متعلق به دوران سلجوقی و ظروف دیگر ابزار های تاریخی دیگری نیز در معرض دید شما قرار دارد. موزه ی مردم شناسی قم در فضایی سنتی و تاریخی عرصه به نمایش گذاشتن نمود های فرهنگی مختلفی است، که برای بسیاری از گردشگران دارای جذابیت بالایی است و البته مهمترین ویژگی آن هم ساختن اوقاتی لذت بخش از سفر به این شهر تاریخی است.