جاذبه های گردشگری ایران - موزه ی مردم شناسی رخت شوی خانه زنجان - قسمت سوم

جاذبه های گردشگری ایران - موزه ی مردم شناسی رخت شوی خانه زنجان - قسمت سوم

2safar

در ادامه معرفی رخت شوی خانه ی شهر زنجان به کارکرد امروزی این بنا و مجموعه ی تاریخی و بی نظیری می پردازیم، در دهه ها گذشته با توجه به متروک شدن رخت شوی خانه ی قدیمی، شهرداری شهر زنجان به عنوان متولی این مجموعه به همکاری و هماهنگی سازمان میراث فرهنگی موزه ی مردم شناسی شهر را در یان مجموعه راه اندازی کرد و در غالب این موزه نمایشگاه مختلف دائمی و غیر دائمی از محصولات صنایع دستی زنجان نیز در مجموعه رخت شوی خانه برگزار می شود.

2safar

انتخاب این مجموعه تاریخی و البته منحصر به فرد، مانند ساخت خود این بنا هوشمندانه و درست بود. موزه های در هر کجای دنیا که باشند، ویترین تمام نمایی از برش های مشخصی از هویت فرهنگی ، تاریخی، اجتماعی و قومی یک شهر و یک کشور هستند. از این رو، در هنگان بازدید گردشگران از جاذبه های گردشگری شهر های مختلف، موزه های همواره مورد توجه قرار دارند و در شرق و در این سرزمین کهن، با توجه به تنوع و تکثر و فرهنگی، هویتی ، قومی و تاریخی شهر های گوناگون ایران، از آداب و رسوم مختلف ، از رفتار های اجتماعی متعدد در کنار تکثر رنگ ها در پوشش، لباس و سبک های مختلف آن برخوردارند و به همین خاطر موزه های مردم شناسی ایران جذابیت بسیار زیادی برای گردشگران خواهند داشت.

2safar

این درحالی است، که در کنار تنوع این هویت های فرهنگی، دوره های مختلف تاریخی هم بر این تنوع اضافه می کنند و ما شاهد موزه هایی بسیار متنوع و جذابی هستیم که شناخت گردشگران نسبت به شهر های مقصذ را بیشتر و بهتر می کند و به دنبال آن قرار گرفتن این چنین موزه ها در بافت های سنتی و بنا های قدیمی و زیبا، مجموعه های موزه های مردم شناسی ایران را جذاب تر می کنند. و این اتفاق در شهر زنجان با توجه به متروکه شدن و خاص بودن بنای رخت شویی خانه بهترین انتخاب برای موزه ی مردم شناسی است، بنایی که در آن گردشگران می توانند ماکت های زنانی را ببینند، که در حال شست و شوی لباس ها خود هستند و به نوعی علاوه بر نشان دادن تاریخچه ی این بنای قدیمی و به تصویر کشاندن کارکرد عملی آن در دوره های گذشته، به شکل هوشمندانه سیر تحول و تنوع پوشاک و زیور آلات زنانه در شهر زنجان را نیز در معرض دید گردشگران قرار می دهد.

2safar

در این موزه، لباس به عنوان یکی از نمود های فرهنگی و هویتی تاریخ یک شهر، به نمایش در آمده و ماکت های متعدد به شکل های گوناگون لباس های دوره های مختلفی از شهر زنجان را در اشکال متنوع به تند کرده اند، که این بخش در سالن اصلی و رخت شوی خانه قرار دارد. در بخش های دیگر، گردشگران می توانن با صنایع دستی این شهر و جاذبه های آن آشنا شوند، همچنین امکان خرید برخی از این صنایع دستی نیز برای آن وجود دارد. به طور کلی موزه مردم شناسی شهر زنجان در رخت شوی خانه ی این شهر می تواند یک خاطره ی زیبا از این شهر تاریخی و زیبا را برای شما رقم بزند و شما اوقات تماشایی در این مجموعه تاریخی و فرهنگی و خواهید داشت.

2safar