جاذبه های گردشگری ایران - موزه ی مردم شناسی قم

جاذبه های گردشگری ایران - موزه ی مردم شناسی قم

2safar

یکی از ویژگی های جذاب در شهر های مختلف ایران به خصوص شهر های قدیمی و تاریخی این کشور موزه هایی تحت عنوان موزه های مردم شناسی است، مکان هایی که قسمت های مهمی از تاریخ، فرهنگ و تمدن مناطق مختلف ایران را در معرض دید گردشگران و بازدید کنندگان قرار می دهد. در شهر قم هم موزه ی مردم شناسی این شهر، یکی از جاذبه های گردشگری دیدنی آن محسوب می شود، جاذبه ای که از جنبه های مختلفی برای شما دیدنی و تماشایی است. با ما در این مسیر همراه باشید.

2safar

برای رفتن به موزه ی مردم شناسی شهر قم، باید به خیابان انقلاب قم و محله ی چهار مردان بروید، از آنجا کوچه ی گذر قلعه را پیدا کنید، در آنجا بنا های آجریِ زیبایی وجود دارند، که قدمت تاریخی شان به حدود 130 سال پیش می رسد، آثاری که در د وران قاجاریه شکل گرفتند و امروز میزبان موزه ای تماشایی و دیدنی است. موزه ی مردم شناسی شهر قم در دو ساختمان همسایه و مجاور ایجاد شدند، ساختمان هایی مردم قم آنها را با نام خانه های تاریخی زند و حاج قلی خان می شناسند و ما هم در این مسیر با این مکان های دیدنی و تاریخی آشنا خواهیم شد.

2safar

پیش از آنکه به معرفی موزه ی مردم شناسی شهر قم بپردازیم، در ابتدا این خانه های تاریخی را برای تان معرفی می کنیم، خانه هایی که در و دیوار شان هم روایت گری گویا از تاریخ و فرهنگ این سرزمین هستند.معروف ترین خانه این موزه، خانه ی حاج علیخان زند است، که همان طور که گفته شد به دوران قاجار تعلق دارد و امروزه بخشی ناگسستنی از تاریخی این شهر قدیمی است. آجر کاری های زیبا و ظریف اش، با پنجره های چوبی آن از بیرون گردشگران تماشاچی خود می کند و شما با توجه به فضای گرم و دلنشین معماری بیرونی اش مشتاق دیدن این خانه ی تاریخی خواهید شد. حاج علیخان زند بر اساس گفته های تاریخی که در خصوص این خانه ی تاریخی وجود دارد، یکی از نوادگان کریم خان زند و خاندان معروف زند بوده که در آن دوره ی تاریخی یعنی در حدود اواخر سلطنت قاجار در قم ساکن بوده است.

2safar

این خانه با برخورداری از المان های معماری ایرانی، جنبه های زیبایی را در گوشه و کنار این بنای تاریخی نشان می دهد، از ورودی و هشتی خانه گرفته تا شاه نشینی دیدنی که عرصه هنرنمایی استادکاران سازنده ی خانه است. هنگامی که وارد حیاط خانه می شوید، ستون های سنگی در ایوان های دورتا دور خانه با سرستون های زیبایش در کنار پنجره های چوبی و قدیمی شما را به گذشته می برد. حجاری های زیبای این خانه بخشی از هنر معماری آن به شمار می آید، که در دورن خانه با گچ بری های زیبا تدوام پیدا می کند. شاه نشین خانه ی زند، همان طور که از اسم اش پیداست، عرصه هنر نمایی معماری ایرانی است که در بر دارنده ی ماکت ها و مجسمه هایی هستند که روایت گر تاریخ فرهنگی و تمدنی قم و نواحی است و به گونه ای زیبا گردشگران در جریان تاریخ قرار می دهد. با در ادامه ی بازدید از این موزه ی زیبا همراه باشید.