جاذبه های گردشگری ایران - موزه های قلعه ی فلک افلاک خرم آباد لرستان - قسمت اول

جاذبه های گردشگری ایران - موزه های قلعه ی فلک افلاک خرم آباد لرستان - قسمت اول

2safar

در معرفی جاذبه های گردشگری شهر خرم آباد شما را با قلعه ی تاریخی فلک الافلاک یا دژ شاپورخواست آشنا کردیم و اگر به یاد داشته باشید گفتیم که در این قلعه تاریخی دو موزه ی مهم در شهر تاریخی و زیبای خرم آباد از سوی سازمان میراث فرهنگی ایجاد شده که خود آنها هم از جاذبه های گردشگری و دیدنی شهر خرم آباد و قلعه ی فلک الافلاک به شمار می آیند . به همین خاطر این دو موزه بخشی بازدید قلعه است که در این جا شما را با آنها آشنا می کنیم.

2safar

موزه ی مردم شناسی لرستان را باید از نزدیک دید تا درک بهتری نسبت به قوم لر پیداکنید. موزه های در هر کجای دنیا ویترینی شکیل و زیبا برای معرفی تاریخ، هویت، فرهنگ و تمدن یک منطقه، شهر و کشور است و به همین خاطر یک مجموعه مهم به لحاظ فرهنگی به شمار می آید، متصدیان موزه ها با توجه به اهداف مختلف، پیام های خاص و روشنی را در قالب به نمایش گذاشتن آثار مختلف مربوط به موزه انتقال می دهند و مخاطب آن پیام هم بازدید کنندگانی هستند که برای کنجکاوی، تماشا، تجربه و یا سرگمی به موزه های می روند و در مسیر مورد اهداف موزه قرار می گیرند.

2safar

موزه ی مردم شناسی لرستان هم یکی از همین موزه هایی است، که معرف فرهنگ، تاریخ و تمدن این ناحیه محسوب می شود. دیرینگی موزه ی مردم شناسی لرستان به دهه ی 1350 باز می گردد، دورانی که با تلاش های رسمی از سوی حکومت پهلوی مدن سازی شهر و مناطق مختلف ایران جدی تر پیگیری می شد و موزه هم در همین دوران در بخشی از تالار های قلعه فلک الافلاک تاسیس شد. با وقوع انقلاب موزه به کار خود ادامه داد، اما وقوع جنگ و نزدیکی مرز های غربی فعالیت موزه را تا سال 1367 و پایان جنگ ایران و عراق به تعویق انداخت. موزه ی مردم شناسی لرستان در دهه ی 1380 برای مدتی تعطیل و در اواخر آن دهه با انجام بازسازی و مرمت بخش هایی از قلعه که مرتبط به این موزه بود، موز ی مردم شناسی لرستان بار دیگر فعالیت خود را از سر گرفت و امروزه در قالب چندین غرفه گردشگران را با فرهنگ و هویت استان لرستان آشنا می سازد.

2safar

لر ها یکی از اقوان ایرانی هستند که دیرینگی و قدمت تاریخی آنان مانند دیگر اقوان ایرانی به دوران باستان باز می گردد و همان طور که کوروش کبیر پادشاه افسانه ای ایران می گوید، او بر ملت ها و اقوام گوناگونی حکومت کرده است و لر ها هم بر اساس آثار و بقایای مختلف فدمت و دیرینگی هویتی و فرهنگی شان را متعلق به دوران باستان ایران می دانند، که در نواحی غرب، جنوب غربی و دیگر بخش هایی از ایران پراکنده شده اند. به همین خاطر گردشگران در قلعه ی فلک افلاک بخش های مختلف از شیوه و سبک زندگی مردم لر در ناحیه خرم آباد را شاهد خواهند بود، در این قسمت، پوشاک، لوازم تزئینی، ابزار کار، المان های هویتی مشخص و برجسته ی قوم لر در ویترینی های جدا از هم به نمایش گذاشته شده اند و مانند دیگر موزه های مردم شناسی هم مانکن هایی با پوشش های محلی و لری در حال انجام امورات مختلف مردم در دوران تاریخی این بخش از ایران هستند، دیدن موزه به عنوان بخشی از سفر شما به شهر خرم آباد نه تنها خالی از لطف نیست، بلکه جذابیت و تماشایی بودن آن لذت سفرتان را بیشتر خواهد کرد.

2safar