جاذبه های گردشگری ایران - موزه های کرمانشاه - قسمت دوم

جاذبه های گردشگری ایران - موزه های کرمانشاه - قسمت دوم

2safar

گردشگران در یکی از زیبا ترین جاذبه های گردشگری کرمانشاه می توانند در عین مشاهده ی اثر و بنایی تاریخی، که پیش تر در سایت 2 safar به معرفی آن پرداختیم و بخش های مختلف این اثر تاریخی به شما نشان دادیم، یکی از موزه های مشهور ایران را نظاره گر باشند. این موزه ، موزه ی پارینه سنگی زاگرس است که در تکیه بیگلربیگی قرار دارد.

2safar

حوزه تمدنی زاگرس با محوریت شهر کرمانشاه یکی از قدیمی ترین زیست گاه های بشری به شمار می رود، که آثار، بقایا و اشیاء مختلفی از دوران پارینه سنگی در این حوزه تمدنی توسط باستان شناسان کشف شده است و این موزه به عنوان اولین موزه ی تخصصی در خصوص دوران پارینه سنگی در خاورمیانه در سال 1386 افتتاح شد.

2safar

موزه پارینه سنگی زاگرس برای گردشگران جذابیت بی شماری خواهد داشت و از این رهگذر، بخش هایی از زندگی بشر با قدمتی بسیار طولانی در معرض دید گردشگران است و آشنایی کلی با دوران پیش از تاریخ را برای آنها ممکن می سازد. در این موزه ابزار آلات سنگی و استخوان های انسان در دوران پارینه سنگی به نمایش گذاشته شده و در بخش دیگری از این موزه هم آثار و اشیائی متعلق به دوران نوسنگی و اواخر عصر سنگ قابل مشاهده هستند.

2safar

یکی از بخش های دیدنی موزه پخش مستند مربوط به آن دوران است که به صورت فیلمی مستند زندگی و ابزار سازی انسان های نخستین به نمایش در می آید. اما جذاب ترین بخش این موزه نئاندرتال های موجود در این حوزه ی تمدنی است، نئاندرتال تقسیم بندی از گونه شناسی است که به گونه ای از موجودات اولیه است که شباهت بسیاری با انسان امروز دارد، که به انسان نئاندرتال مشهور است.

2safar

بخش دیگری از موزه ی پارینه سنگی زاگرس را استخوان انسان ها و حیوانات در این حوزه تمدنی شکل می دهد و گردشگران در این بخش جمجمه ی انسان در مناطق باستان شناسی را می توانند از نزدیک ببینند. فسیل ها هم در گوشه ی دیگر این موزه قابل مشاهده هستند. همان طور که پیش تر هم گفته شد ، ابزار های ابتدائی و اولیه انسان برای شکار و دیگر وسایل خلق شده ی انسان اولیه بخش جذاب در این موزه را تشکیل می دهد و از عصر سنگ و نوسنگی هم استخوان حیوانات و ابزار سنگی نیز وجود دارد. موزه پارینه سنگی زاگرس در بستر یکی از بنا های تاریخی و مذهبی شهر کرمانشاه میزبان گردشکران و علاقه مندان به دوران پیش از تاریخ است که پرده از بخش های از هویت دراز مدت این حوزه تمدنی بر می دارد.

2safar

اما در کنار مجموعه باستانی طاقبستان یک موزه تحت عنوان موزه ی سنگ طاقبستان وجود داردکه 45 اثر مربوط به دوران ساسانی و دوران اسلامی در آن به نمایش گذاشته شده است. این آثار سنگ در ادامه ی آثار طاقبستان، مجموعه زیبا و با شکوه از تاریخ باستاین ایران را به نمایش می گذارند. یکی از نکات جالب در این موزه ی سرباز، قرار داشتن 14 سر ستون متعلق به دوران ساسانیان است که به نظر می رسد به منظور ساخت کاخ آنها را ساخته اند اما هرگز مورد استفاده قرار نگرفتند.

2safar

گردشگران در این موزه همچنین می توانند نقوش برجسته و حکاکی شده ی آناهیتا ایزدبانو، اهورامزدا ، درخت زندگی و همچنین نیلوفر را از نزدیک نظاره گر باشند.

2safar