جاذبه های گردشگری ایران - موزه ی باستان شناسی اردبیل

جاذبه های گردشگری ایران - موزه ی باستان شناسی اردبیل

2safar

آخرین مکانی که در شهر تاریخی و زیبای اردبیل برای شما معرفی می کنیم، مجموعه ی ارزشمند از تاریخ و تمدن ایران است. موزه ی باستان شناسی اردبیل درست در مجموعه ی تاریخی شیخ صفی الدین اردبیلی قرار دارد و شما باید به همان مسیر مجموعه یعنی میدان عالی قاپو بروید. ساختمان موزه درست در کنار بقعه شیخ صفی الدین واقع شده و بنای زیبای موزه بهترین نشانی برای این ویترین زیبا از تاریخ ایران و اردبیل است. برای اولین بار موزه ی باستان شناسی شهر، در سال 1387 به مجموعه ی تاریخی و شناخته شده ی بقعه ی شیخ صفی الدین اضافه شد و گردشگران در این شهر شاهد یکی از مجهز ترین موزه های باستان شناسی ایران شدند.

2safar

بارها در خلال مسیر 2safar به شهر های مختلف ایران از موزه های گوناگون و متنوعی دیدن کردیم، اما شاید به واسطه ی تمدن و تاریخ این سرزمین موزه های باستان شناسی در شهر ها و نواحی مختلف ایران از جمله موزه های پر بار و غنی هستند که گردشگران می توانند، پازل های برجامانده از تمدن عظیم ایرانی را در گوشه و کنار این سرزمین مشاهده کنند و شاید تصویر و درک بهتر و نزدیک تری نسبت به تمدن ایرانی به دست آورند. با این حال، این موزه ها بهترین مکان برای لمس تمدن و تاریخ این سرزمین و در هرکجای دنیا هم موزه ها بهترین مکان برای درنوردیدن زمان و تاریخ می باشد. به همین خاطر موزه ی باستان شناسی اردبیل هم یکی از نمونه های کامل موزه های باستان شناسی در ایران به شمار می آید.

2safar

مجموعه ی موزه ی باستان شناسی اردبیل در یک ساختمان دو طبقه شکل گرفته است و آثار متعلق به دوران پیش از اسلام و دوران اسلامی در بخش ها و غرفه های مختلف این موزه به نمایش در آمده است. در این موزه آثار مختلفی از جنس سفالینه و شیشه بیشتر حجم موزه را به خود اختصاص داده است و قسمت شیشه ی موزه مهمترین بخش این مجموعه ی تاریخی محسوب می شود. البته در کنار می توان به ظروف و اشیاء فلزی و رزمی و آئینی متعلق به دوران پیش از اسلام هم اشاره کرد. با این حال، این مجموعه باستان شناسی و تاریخی یکی از جاذبه های تماشایی شهر اردبیل است، که سکه های منحصر به فردی را هم می توان در بخش دیگر آن پیدا کرد، سکه هایی طلای بیزانس، دوران پیش از اسلام و دوران متاخر تری مانند سکه های صفوی که دیدن آنها برای گردشگران جذاب، دیدنی و خاطره انگیز خواهد بود.

2safar

یکی از ویژگی های موزه ی اربیل قرار داشتن 327 اثر باستانی و تاریخی و دوره ی زمانی از چهار هزار سال پیش تا دوران قاجار است و این حجم گستردگی تاریخی بدون شک یکی از جذابیت های تاریخ نگاری این مکان به شمار می آید. اما وقتی گردشگران از موزه ی باستان شناسی اردبیل بیرون می آیند، نمی توانند از بخش شیشه ی موزه سخنی نگویند، چرا که این قسمت موزه ی اردبیل یکی از غنی ترین قسمت های موزه به حساب می آید و تنوع و تکثر آثار در کنار سالم بودن آنها نکته قابل توجهی است که گردشگران را به خود جذب می کند. برخی حتی این قسمت موزه اردبیل را هم ردیف موزه ی آبگینه تهران می دانند و این نشان از اهمیت و پرباری این بخش از موزه است، شاید گفتن از بخش های و قسمت های مختلف موزه مانند دیدن آن لذت بخش نباشد و شاید این بهترین بهانه برای بازدید از این موزه ی زیبا و تاریخی است.