جاذبه های گردشگری ایران - موزه ی باستان شناسی رشت

جاذبه های گردشگری ایران - موزه ی باستان شناسی رشت

2safar

در ادامه معرفی موزه رشت به موزه ی باستان شناسی می پردازیم. این موزه ی در قسمت زیرین ساختمان موزه یا همان خانه ی میرزا حسین خان کسمایی قرار دارد و مانند موزه ی مردم شناسی رشت که در طبقه اول قرار گرفته(پیش تر در سایت 2safar به معرفی این موزه پرداختیم و شما ادامه ی معرفی موزه ی رشت را در این مطلب می خوانید)، با محدودیت فضا روبه رو ست که در ادامه بیشتر با این موضوع برخورد خواهیم داشت. همان طور که گفته شد، موزه ی باستان شناسی در زیر زمین موزه رشت قرار دارد. موزه ی باستان شناسی دوره های متنوعی از تاریخ ایران و رشت را شامل می شود. گردشگران در این موزه می توانند آثار و اشیا متعددی از دوران باستان و دوران پس از ورود اسلام به ایران را در این موزه تماشا کنند. البته باید گفت که آثار تاریخی و باستانی مختلف از دیگر نقاط ایران در این موزه قرار دارد که به خاطر آشنایی گردشگران با تاریخ و هویت ایرانی و تبادل فرهنگی صورت گرفته است.

2safar

یکی از قدیمی ترین آثار کشف شده باستان شناسان در موزه ی باستان شناسی رشت، متعلق به منطقه ی پیرکوه است، پیر کوه منطقه ای کوهستانی و زیبا در نواحی سیاهکل گیلان است، تعداد زیادی از روستا های گیلان این نواحی را تشکیل می دهند، عده ای از ساکنین این نواحی کرد های کرمانجی هستند که در دوران نادر شاه افشار به این منطقه برده شدند، اما پیشینه ی تاریخی این ناحیه به 3 هزار سال پیش از میلاد مسیح باز می گردد و گردشگران می توانند آثار کشف شده در این ناحیه را در یکی از ویترین های شیشه ای موزه مشاهده کنند. متاسفانه این ویترین ها به صورت طبقه ای ساخته شده اند، تا محیط بیشتری برای جای دادن آثار و اشیا تاریخی داشته باشند. همین نکته باعث می شود که گردشگران، در شلوغی ویترین های بسیاری از جزئیات تاریخی و باستانی آثار و اشیاء را نبینند.

2safar

ظروف سفالی از دوره های مختلف تاریخی بیشترین اثر پرتکرار در این موزه به شمار می رود، که البته در قالب اشکال مختلف ساخته شده اند و علاوه بر ارزش تاریخی، دارای ارزش هنری بسیاری نیز هستند. از دیگر بخش های دیدنی موزه ی باستان شناسی می توان به آثار و اشیاء زینتی این موزه اشاره کرد، که طیف وسیعی از دستبند، گوشواره، انگشتر، سنجاق، گردنبند و اشیائی از این دست را شامل می شود. اشیاء نظامی و مرتبط به امور جنگ هم بخش دیگری از آثار موجود در این موزه را تشکیل می دهند و گردشگران می توانند شمشیر های متعدد از دوران مختلف تاریخی، خنجر و پیکان کمان را نیز در این موزه مشاهده نمایند. ظروف مفرقی مانند جام ها و پیاله های زیبا و دیدنی هم از دیگر اشیائی هستند که در موزه ی باستان شناسی رشت قابل روئیت اند.

2safar

سکه ها هم مانند بسیاری از موزه های ایران و جهان بخش لاینفک تاریخ شناسی موزه ها به شمار می آیند که هویت دوره های مختلفی از تاریخ ایران را نشان می دهند، این ها تنها بخش های پرتکرار در این موزه به شمار می آیند و گردشگران می توانند انبانی از آثار و اشیاء تاریخی را در این موزه ببینند و تاریخ این سرزمین پر گهر را از دریچه ی این موزه نظاره گر باشند.