جاذبه های گردشگری ایران - موزه ی فرش مشهد

جاذبه های گردشگری ایران - موزه ی فرش مشهد

2safar

یکی از فاخر ترین بخش های موزه ی آستان قدس رضوی در شهر مشهد، موزه ی فرش است، بخشی که طی سال های اخیر در بنایی جداگانه و ساختمان دور از ساختمان موزه، محل نگهداری از آثار و نمونه های زیبا و فاخر در موزه ی فرش آستان قدس شده و یکی از موزه ی زیبا و ارزشمند ایران به شمار می آید. فرش داستانی زیبا و خوش نقش در تاریخ ایران است و نمودی زیبا و هنری از فرهنگ ایرانی محسوب می شود. نمودی که خود دنیایی از تنوع و تکثر می باشد و به واقع نمونه ی دیدنی از جامعه ی ایرانی است. از گره ها و تار و پود گرفته تا رنگ و نقش و طرح فرش، که هرکدام برگرفته از قوم و هویت و تاریخی خاص است.

2safar

از این رو، این اثر فاخر همیشه یکی از شاهدان تاریخی این سرزمین است و گردشگران و زائران شهر مشهد و مجموعه رضوی می توانند بخش های آثار و فرش های زیبا و تاریخی را در موزه ی فرش آستان قدس مشاهده کنندو. این موزه در ابتدا تالاری از مجموعه موزه بود و با گسترش و وسعت موزه ، موزه ی فرش در ساختمانی سه طبقه جدا از بنای اصلی در مجموعه رضوی بنا شد. ساختمان موزه طی 7 سال ساخته شد و در سال 1390 افتتاح گردید. در سه طبقه ی موزه گردشگران و زائران حرم امام رضا می توانند از بخش های تعبیه شده در موزه دیدن کنند.

2safar

طبقه ی همکف به قالی نواحی مرکزی و شرقی اختصاص داده شده که در این طبقه نمونه های از قالی های بافته شده در این دو منطقه به نمایش گذاشته می شود که به نوعی همانندی طرح و نقشی بیشتری با هم دارند. در کنار قالی و فرش های این دو منطقه ، آثاری از قالی های پرده ای نیز به نمایش گذاشته شده که آثاری زیبا، فاخر و چشم نواز هستند.

2safar

دیگر طبقه ی موزه ی فرش، متعلق به قالی های بافته شده در مناطق غربی و شمال غربی است، که دارای سبک و طرح خاص هود هستند و نقش و رنگ این قالی ها هم با توجه به قومیت و فرهنگ شان متفاوت است. در کنار این آثار قالیچه های زیبای بافته شده توسط ایلات و عشایر به نمایش گذاشته می شود که این آثار هم تنوع موجود در جامعه ایرانی را بهتر نمایان می کند. دیگر بخش و طبقه ی موزه به قالی های تاریخی و ارزشمندی تعلق دارد که در از دوره های تاریخی مختلفی بر جای مانده که بیشتر آنها فرش های برجا مانده از دوران صفویه است. همچنین فرش های قواره بزرگِ بافته شده در مشهد هم در این بخش به نمایش گذاشته شده است.

2safar

گردشگران و زائران مجموعه رضوی در این ساختمان موزه ی آستان قدس، علاوه بر آثار و فرش های فاخر و زیبا به لحاظ هنری، با آثاری تاریخی روبه رو هستند که قدیمی ترین آنها به سال 952 هجری قمری باز می گردد. همچنین از دیگر ویژگی های این موزه، تنوع فرهنگی و هویتی است که به نمایش گذاشته شده و این تنوع را به خوبی می توان در نقش و طرح های قالی های موزه ی فرش آستان قدس مشاهده کرد، آثاری که علاوه بر زیبایی شان تاریخ و هویتی کهن را در میان تار و چود و نقش و نگارش پنهان کرده است.