جاذبه های گردشگری ایران - موزه ی مردم شناسی رشت

جاذبه های گردشگری ایران - موزه ی مردم شناسی رشت

2safar

در ادامه معرفی جاذبه های گردشگری شهر رشت، به موزه ها رسیدیم، پس از موزه ی میراث روستایی گیلان در پارک جنگلی سراوان، موزه رشت مهمترین موزه ی این شهر تاریخی و زیبا به شمار می رود و گردشگران می توانند بخش های دیگری از هویت رشت را در این موزه ی تاریخی نظاره گر باشند. در سال 1349 و در خلال حکومت پهلوی، موزه ی رشت در یکی از خانه های قدیمی این شهر واقع در خیابان طالقانی تاسیس شد. ساختمان موزه متعلق به میرزا حسین خان کسمایی از آزادی خواهان و بزرگان نهضت مشروطیت شهر رشت و نهضت جنگل میرزا کوچک خان بود. میرزا حسین خان کسمایی یکی از افراد تحصیل کرده و مسلط به چندین زبان اروپایی بود که در راه مبارزات سیاسی اش فداکاری های بسیاری را انجام داد. ساختمان موزه هم از میراث پدری او به شمار می رفت که در سبزه میدان رشت قرار داشت. شاید یکی از بارز ترین دلایل انتخاب این بنا به عنوان موزه ی رشت جنبه تاریخی و اسمی میرزا حسین خان کسمایی بود که البته خود ساختمان هم یکی از آثار تاریخی شهر رشت محسوب می شود که المان های معماری ایرانی را می توان در قسمت های مختلف خانه مشاهده کرد. جمع این دو فاکتور برای انتخاب این بنا به عنوان موزه ی رشت کافی است که یکی از مهمترین مکان فرهنگی و هویتی شهر رشت در آن جای بگیرد.

2safar

مساحت تقربی موزه در حدود 560 متر می باشد که دو موزه ی مردم شناسی و باستان شناسی رشت در این ساختمان دایر هستند ، که البته به نظر بسیاری از کارشناسان شهر رشت این مجموعه را نمی توان موزه رشت نامید، چرا که با توجه به تعداد زیاد آثار باستانی و مردم شناسی این موزه به خوبی نمی تواند بخش های مختلف هویتی و تاریخی اش را به گردشگران نشان بدهد و میهمانان این موزه به دلیل شلوغی آثار بسیاری از آثار را نمی بییند و یا به دلیل عدم تفکیک های حرفه ای از دیدن آن محروم می مانند و این مجموعه بیشتر محلی برای نگهداری آثار به شمار می رود.

2safar

البته این دو بخش از سال 1367 شکل گرفت و موزه مردم شناسی در طبقه ی اول قرار گرفت. بخش مردم شناسی موزه مشتمل بر غرفه هایی است که مجسمه های مومی متعدد با لباس های بومی، لایه های مختلف زندگی اجتماعی در گیلان را به نمایش می گذارد. گیلان هم مانند دیگر مناطق ایران، نمونه ای از تکثر و تنوع فرهنگی است که نمود های این تکثر فرهنگی را می توان در رفتار های اجتماعی، آداب و رسوم، پوشش و دیگر اشکال اجتماعی مردم نظاره کرد.

2safar

در موزه مردم شناسی گردشگران وسایل و صنایع دستی مختلف و متنوع رشت را خواهند دید که هر کدام دارای قدمت و دیرینگی فرهنگی بسیار بالایی هستند. متاسفانه همان طور که گفته شد این ساختمان با توجه به کثرت و تنوع آثار موجود برای موزه مردم شناسی بسیار کوچک است و با دیدن موزه های دنیا می توانیم مظلومیت هویت های فرهنگی غنی این سرزمین را مشاهده کنیم. با همه این اوصاف، گردشگران در فضایی رنگارنگ و دیدنی با بخش های از فرهنگ و هویت نواحی مختلف گیلان همیشه سبز آشنا خواهند شد. در ادامه به معرفی موزه ی باستان شناسی رشت خواهیم پرداخت.