جاذبه های گردشگری ایران - موزه ی مردم شناسی کرمانشاه - قسمت اول

جاذبه های گردشگری ایران - موزه ی مردم شناسی کرمانشاه - قسمت اول

2safar

موزه ها در هر نقطه از جهان، با توجه به ماهیت شان، ویترینی کوچک از تاریخ، هویت، فرهنگ و دیگر اشکال زیست انسانی در محیطی جغرافیایی به شمار می آیند و از این رو، بسیاری از گردشگران، در سفرهایشان موزه ها را بهترین مکان برای فهم آن جامعه می دانند، هرچند در موزه ها تنها آثار و اشیائی به نمایش گذاشته می شود، که تنها زیبایی های این زیست انسانی را در معرض دید قرار می دهد.

2safar

کرمانشاه هم به واسطه ی قدمت و تاریخ شکل گرفته شده در این حوزه جغرافیایی و تمدنی، دارای موزه های متعددی است ، که البته از ضعف ساختاری و کیفی برخوردارند و نیازمند توجه بیشتر برای شناخت چنین پهنه ی جغرافیای متکثری از تمدن های مختلف در دوره های گوناگون است.

2safar

یکی از موزه ها شهر کرمانشاه، موزه ی مردم شناسی است، که در بخش عباسیه ی تکیه معاون الملک قرار دارد، پیش در خصوص ساختار و تاریخچه، معماری و دیگر بخش های این بنای تاریخی باشکوه در سایت 2safar سخن گفتیم همچنین از این موزه هم نامی برده شد، اما در این مطلب می خواهیم این مکان دیدنی را برای شما معرفی کنیم.

2safar

موزه مردم شناسی در واقع به معرفی بافت های اجتماعی و قشر های موجود در جامعه سنتی کرمانشاه می پردازد و در غالب این موزه، بخش هایی از هویت، فرهنگ و تاریخ این خطه از سرزمین ایران را برای گردشگران معرفی می کند. جامعه ای ایرانی جامعه ای متکثر از ادیان، اقوام، زبان ها و فرهنگ هاست و این تنوع و تکثر در بافت اجتماعی و فرهنگی غرب کشور نیز وجود دارد.

2safar

به لحاظ قومی مناطق غربی ایران بخصوص کرمانشاه را اقوام کرد تشکیل می دهند که این قوم خود به جزایری متکثر و متنوع تبدیل می شود که در استان کرمانشاه در نقاط مختلف این منطقه، شاهد اقوام مختلفی از قوم کرد هستیم که در عین وحدت دارای تکثر فرهنگی، زبانی و گویشی و همچنین مذهبی و دینی می باشند. این تنوع در اقشار مختلف جامعه کرمانشاه قابل رؤیت است و گردشگران در کرمانشاه می توانند از زبان و گویش گرفته مذهب و ادیان مخلف مردم را مشاهده کنند.

2safar

البته این تنوع و تکثر در نمود های فرهنگی بیشتر بروز می کند و در کنار موزه مردم شناسی ، موزه ی پوشاک و زیورآلات قرار دارد، که قسمت وسیعی از تنوع فرهنگی کرمانشاه را به گردشگران نشان می دهد. البسه و تزئینات پوشاک مردم بهترین نمود تنوع فرهنگی در کرمانشاه است. در این موزه ها اشیا متعددی چون، وسایل کشاورزی، دامپروری ، شکار، وسایل صنایع دستی، آلات موسیقی و انواع مختلفی از بخش های هویتی و روزمره ی زندگی مردم کرمانشاه و نواحی اطراف به نمایش در آمده است، که درک بهتری از کلیت متکثر فرهنگی این منطقه را به گردشگران عرضه می کند.

2safar

گردشگران در مکانی زیبا، به نام تکیه معاون الملک که خود اثر و بنای بسیار فاخر و باشکوه است ، می توانند از لایه های پنهان جامعه دیروز این شهر نیز باخبر شوند و از لباس و اجناس و اشیاء مختلف مورد استفاده در روزگار گذشته ی این شهر نیز دیدن کنند.