جاذبه های گردشگری ایران - موزه ی میراث روستایی گیلان رشت

جاذبه های گردشگری ایران - موزه ی میراث روستایی گیلان رشت

2safar

در 2safar از موزه های مختلف شهر های ایران سخن به میان آمده و انواع مختلفی از موزه ها را به شما معرفی کردیم. شاید جمله ای پرتکرار باشد اما به واقع موزه ها ویترینی زیبا از فرهنگ، هویت و تاریخ یک سرزمین به شمار می روند و در دنیای امروز یکی از مراکز مورد توجه صنعت گردشگری هستند. در سفر به رشت به عنوان مرکز استان تاریخی و زیبای گیلان، با موزه های متعددی روبه رو هستیم که هر کدام روایت گر بخش هایی از فرهنگ و هویت این سرزمین می باشند.

2safar

این بار 2safar شما را با یکی از دیدنی ترین موزه های ایران آشنا می کند که در محیطی غیر قابل پیشبینی، موزه ای ارزشمند از بخش های هویتی گیلان را شکل داده و برای گردشگران شهر رشت جذابیت فراوانی خواهد داشت. موزه ی میراث روستایی گیلان با یکی از تلخ ترین خاطرات و وقایع گیلان گره خورده ، پس از وقوع زمین لرزه سال 1369 رودبار، طی مطالعات مختلفی که در این زمینه صورت گرفت، بررسی یک موضوع توسط دکتر محمود طالقانی، مسئولین را متوجه نکته مهمی کرد، نکته ای که سنگ بنای اولیه این موزه به شمار می رود.

2safar

با وقوع زلزله بسیاری از روستاهای گیلان از میان رفتند و بسیاری از جزئیات فرهنگی و هویتی آن روستا و هویت فرهنگی شان هم به زیر خاک رفت، این موضوع خطر از میان رفتن بافت های فرهنگی متنوع سرزمین های مختلف را متذکر شد که در گیلان این خطر جدی تر به نظر می آمد، از این رو ، عوامل مختلف مورد بررسی قرار گرفت و در کنار پدیده های طبیعی و انسانی از جمله مهاجرت به شهر ها، زیست بوم مناطق روستایی و فرهنگ های سنتی آنها کمر رنگ تر می شد. از این رو، در اقدامی درست موزه میراث روستایی گیلان پایه گذاری شد ، موزه ای که بخش ها و لایه های مختلفی از زندگی روستای نواحی مختلف گیلان بازسازی و حراست می شود و گردشگران و حتی اهالی این مناطق می توانند ارتباط هویتی و فرهنگی خود را با زندگی بومی نواحی مختلف گیلان حفظ کنند.

2safar

گردشگران برای رفتن به این موزه باید به پارک جنگلی سراوان بروند، که در 18 کیلومتری جاده ی تهران-رشت قرار دارد. در این پارک جنگلی مساحتی در حدود 260 هکتار به این موزه اختصاص داده شد و 9 روستا از 9 منطقه ی گیلان در این موزه بازسازی شده اند، بازسازی به نحوی است که کل روستا با جزئیات فرهنگی شان بار دیگر در مکانی دیگر (که منظور همان موزه ی میراث روستای است) ساخته شده اند. این 9 منطقه شامل جلگه ی شرقی ، جلگه ی غربی، جلگه ی مرکزی، ساحل شرقی، ساحل غربی ، کوهستان شرقی ، کوهستان غربی ، کوهپایه ی شرقی و کوهپایه ی غربی می باشند که یک روستا از هرکدام این مناطق دوباره ساخته شده و در موزه ی میراث روستایی بنا شده است.

2safar

این موزه بدون شک تجربه ای شیرین و استثنایی در ایران و خاورمیانه به شمار می رود که گردشگران می توانند در رشت با آن روبه رو شوند، تجربه ای که گردشگران را در جریان زندگی بومی روستایی مناطق مختلف استان گیلان قرار می دهد و آنها می توانند تفاوت ها و شباهت های فرهنگی و هویتی مناطق مختلف گیلان را از نزدیک ببینند و با آن آشنا شوند. این موزه یکی از بهترین نمونه های مقاصد گردشگری در موزه هاست که علاوه بر تنوع و سرگرمی که برای گردشگران دارد، آنها را با هویت، فرهنگ، تاریخ، آداب و رسوم و اشکال مختلف اجتماعی مردم گیلان آشنا می کند و اوقات لذت بخشی را برای آنان رقم خواهد زد.