جاذبه های گردشگری ایران - همدان

جاذبه های گردشگری ایران - همدان

2safar

هرگاه که می خواهید از ایران سخن بگوئید، نا خودآگاه و خودآگاه نمی توانید این سرزمین را از تاریخ و تمدن چندین هزارساله اش دورکنید، در هر کجای این سرزمین که ایستاده باشید، بخشی از تاریخ و هویت مردمان ایران را پیش روی خود خواهید دید. این بار 2safar شما را با خود، به سرزمینی خواهد برد، که اولین رشته های هویت و تمدن ایرانی در آنجا بافته شده است، شهری با نامی پر افتخار که یادآور دوران های متعددی از تاریخ ایران باستان است. با ما در این مسیر همراه باشید، تا جاذبه های دیدنی این شهر یا بهتر بگویم، این تاریخ زنده را با هم بشناسیم.

2safar

همدان، نامی کوتاه با تاریخی طویل، شهری کوچک با تمدنی عظیم، منطقه ای سردسیر با مردمانی دلنشین و گرم. شاید نوشتن از چنین شهری به نظر ساده بیاید، چند خطر را می توان برای نشان دادن مجموعه ی جاذبه های تاریخی شهر ردیف کرد و از تاریخ کهن اش نوشت، اما وقتی شما به عنوان گردشگران مفهوم زمان را وسط می گذارید، آن گاه اولین پایتخت پادشاهی ایران بود برای تان وهم انگیز می شود، وقتی پایتخت زمستانه ی چند امپراتوری بزرگ ایرانی می شود، هیجان و شعف دیدن همدان را می توان در چشم های مسافران شهر خواند. آری، گردشگران با یکی از قدیمی ترین شهر های ایران رو به رو هستند، که می توان آن را پایتخت تمدن ایران دانست.

2safar

اگر بخواهیم از اسمش شروع کنیم ابتدا باید به آمدانه اشاره کنیم، نامی که شوشی های به محل زندگی ماد ها اطلاق می کردند. در کتاب ها و نوشته های تاریخی اسم های متعددی از قبیل: هگمتانه، هگمتان، اکباتان و آمدانه را برای این شهر باستانی، تاریخی و همیشه پایتخت بکار برده اند که پر تکرار ترین آنها را می توان هگمتانه دانست، شهری که در زبان پارسی باستانی به معنی محل تجمع بوده است. اگر بخواهیم، از همدان بگوئیم باید از پادشاهی ماد سخن گفت شاهنشاهی ماد اولین حکومت ایرانی است که گردشگران می توانند با پایتخت مرکزی آن سلسه ی پادشاهی آشنا شوند. در جای جای این منطقه باستان شناسان در حال کاوش های باستانی هستند، اما آثار کمی از دوران ماد بر جای مانده و بیشترین آثار باستانی و تاریخی متعلق به دوران هخامنشی ، اشکانی و ساسانیان است و هگمتانه به واسطه ی وجود آثار پر رنگ این امپراتوری ها تنها یاد آور بخش های تاریخ و هویت پادشاهی ماد هاست.

2safar

اما هویت باستانی این شهر تنها مشخصه ی اصلی همدان نیست، مرکزیت سیاسی این شهر در دوران هخامنشیان، اشکانیان و ساسانیان نسبت به دوران ماد، کمتر شد اما با حمله اعراب و تصرف همدان ، این شهر مرکزت فرهنگی خود را حفظ کرده و گردشگران در این شهر تاریخی و زیبا می توانند از نزدیک لایه های اجتماعی شهر را ببینند و درک بهتری نسبت به شهر همدان داشته باشد. در همدان جاذبه های گردشگری بسیاری منتظر شماست ، که می توانید از جاذبه های تاریخی و باستانی در کنار جاذبه های فرهنگی و طبیعی استفاده کنید. این تازه آغاز مسیر ما در 2safar است و شما در همراهی ما می توانید شهر همدان و تاریخ ایران را بهتر فهمیده و درک کنید.

2safar