جاذبه های گردشگری ایران - هگمتانه همدان - قسمت دوم

جاذبه های گردشگری ایران - هگمتانه همدان - قسمت دوم

2safar

در ادامه ی معرفی قدیمی ترین پایتخت ایران زمین در شهر همدان، شما را با بخش های مختلف این مجموعه ی برجا مانده از تمدن مادی آشنای می کنیم. اما پیش از آن باید یک واقعیت تاریخی را روشن کنیم و آن ویرانی این اثر تاریخی در دوران هخامنشی است، قدرت سیاسی همواره در هرکجای تاریخ خواستار حضوری بی رقیب بوده و هخامنشیان با تمام شکوه و جلال شان نمی خواستند آثار تمدنی ماد ها در بخش های مختلف سرزمین ایران نمود از شکوه آن دوره ی تاریخی داشته باشد وگرنه چگونه یکی از پایتخت های چهارگانه این امپراتوری در هنگام ورود اسکندر به ایران مخروبه ای بیش نبوده و چرا مانند شوش نگهداری و مراقبت نشد و هیچ کدام از شاهان هخامنشی در اولین پایتخت سرزمین ایران کاخی بنا کرد؟ همه ی این سوال ها راز هایی تاریخی هستند که شاید در ذهن برخی از گردشگران ایجاد شوند، سوال هایی که تنها تاریخ پاسخ گوی آنها نیست و ماهیت تمامیت خواه آدمی همواره بخشی لاینفک در زندگی بشر باقی می ماند.

2safar

بنا به گفته های تاریخی هگمتانه شامل قصر ها و کاخ هایی زیبا بوده که مساحتی 40 هکتاری را اشغال کرده بود و در این متون تاریخی از معماری شهر نیز سخن به میان آمده است، بنا بر گفته ها و نوشته ها، معماران مادی هگمتانه را به زیبای در قالب قلعه های در دل هم بنا کردند، این قلعه ها در دل یکدیگر قرار داشتند. تعداد این قلعه ها هم بر اساس نوشته های تاریخی 7 عدد بوده و مردم نیز در کنار این قلعه زندگی می کردند. در کتاب های تاریخی قصر پادشاهان ماد را پوشیده از طلا و نقره توصیف کرده اند، توصیفی که بخش هایی از آن را آلوده به اغراق باید دانست، اما بدون شک در قصر های پادشاهان طلا همواره فلزی ارزشمند و پرکاربرد بوده است.

2safar

اگر بخواهیم از توصیف خیالی بگذریم ، گردشگران در هگمتانه به پی بنا های باستانی روبه رو هستند و هیچ اثر سالمی متعلق به آن دوره ی تاریخی سرپا نیست. اما گردشگران می توانند یافته های باستان شناسان را در این مکان تاریخی را سندی بر تمدنی عظیم بدانند. سیستم آب رسانی در شهر هگمتانه یکی از این کشفیات است، سیستمی منظم و مهندسی شده با ساختار مشخص و ادامه دارد در تمامی کانال ها و مسیرها که با آجرهای یکسان پوشش داده شده اند. پی خانه ها و بنای های هگمتانه پنان منظم و مهندسی شده وجود دارند که تصور شهری بنا شده بر روی این پی ها، در ایران امروز آرزویی نادیده است، شهری که مسیر های عبور، فضا های خانه ها و معابر به شدت منظم و دقیق ساخته شده اند، به گونه ای که می توان پلان کلی این شهر را با چیدمانی دقیق مشاهده کرد. کارشناسان و باستان شناسان در قسمت های مختلف هگمتانه دیوار ها و حصار های شهر، برج و باروی 9 متری با فاصله های دقیق و منظم را کشف کردند که ماهیت کلی اولین پایتخت ایران زمین را بیشتر نمایان می ساخت.

2safar

اما آثار و اشیاء کشف شده در این شهر، بدون شک بخش بسیار ارزشمندی از تاریخ و تمدن ایران را نمایان می کند و شما می توانید برای آشنایی بیشتر با بقایای کشف شده در هگمتانه با ما در 2safar همراه باشید.

2safar