جاذبه های گردشگری ایران - ورودی های مجموعه حرم رضوی مشهد

جاذبه های گردشگری ایران - ورودی های مجموعه حرم رضوی مشهد

2safar

مجموعه حرم امام رضا با توجه به وسعت بالا و بنا ها و صحن های متعددی که در این مجموعه قرار دارند، بخش وسیعی از قلب شهر مشهد را به خود اختصاص داده و با توجه مرکزیت این مکان در شهر مشهد خیابان های اصلی و مهمی از شهر به مجموعه ی آرامگاه علی بن موسی الرضا منتهی می شود. علاوه بر این، با توجه به محل قرار گرفتن حرم، دایره ی وسیعی از اماکن تجاری، بازار ها، پاساژ ها، هتل ها و بسیاری از مکان های رستوران های شهر به واسطه ی حجم بالای زائران در این منطقه در اطراف حرم قرار دارند و از این رو، دسترسی زائران و گردشگران به مجموعه حرم رضوی یکی از مهمترین بخش هایی است که دارای اهمیت بالایی می باشد. از این رو، پس از آشنایی شما با رواق ها، صحن و دیگر بناهای زیبا و تاریخی مجموعه ی حرم رضوی این بار شما را با ورودی های مجموعه آشنا می کنیم که هر کدام با نام و اسم خاصی به یکی از خیابان های منتهی به حرم رضوی می رسند که به این دروازه های ورودی باب گفته می شود.

2safar

اولین ورودی زائران و گردشگران به مجموعه حرم رضوی می تواند باب طوسی باشد که دروازه و بنای زیبای این باب در حال ساخت می باشد، باب طوسی در قسمت شمال غربی مجموعه حرم قرار گرفته و گردشگران و زائران از خیابان شیرازی که از جمله خیابان های قدیمی شهر مشهد است، می توانند به صحن جمهوری اسلامی برسند و از طریق دارالولایه و دارسیاده و سپس دارالحفاظ به آرامگاه خواهند رسید.دیگر بابی که از خیابان شیرازی قابل دسترسی است و زائران را به صحن جمهوری اسلامی می رساند، باب الهادی است گردشگران و زائران از این مسیر پس از دارالولایه و چند رواق دیگر به آرامگاه می رسند. خیابان طبرسی در شمال مجموعه حرم رضوی واقع شده و زائران و گردشگران از طریق این خیابان به بست شیخ طبرسی می رسند که باب طبرسی هم در این قسمت از مجموعه حرم رضوی قرار دارد و پس از بست طبرسی هم صحن انقلاب قرار می گیرد،که آرامگاه ختم می شود.

2safar

ورودی اصلی حرم یا همان باب الرضا در قسمت جنوبی واقع شده و زائران از طریق خیابان امام رضا به این باب خواهند رسید و صحن جامع رضوی هم پیش روی آن ها قرار دارد که از طریق مسیر های رواق امام خمینی، مسجد گوهر شاد و بست شیخ بهائی به آرامگاه خواهند رسید. از دیگر باب های قسمت جنوبی مجموعه ی حرم رضوی باب الجواد است، که در ضلع جنوب شرقی قرار گرفته و خیابان اندرزگو به این باب منتهی می شود، این باب هم زائران را به صحن جامع رضوی می رساند.

2safar

آخرین ورودی مجموعه حرم رضوی در قسمت شرقی حرم باب نواب صفوی است، که از خیابانی به همین نام می توان به مجموعه حرم رسید. بست شیخ عاملی زائران و گردشگرانی را که از طریق این باب وارد حرم شده اند را به صحن آزادی می رساند، البته علاوه بر صحن آزادی، صحن انقلاب هم زائرانی که از این باب وارد شده اند را به آرامگاه امام رضا می رساند. البته تمامی مسیر ها از طریق تابلو های راهنما قابل تشخیص می باشند و در این میان زائران می توانند از رواق ها و صحن هایی که در سایت 2safar معرفی شده اند دیدن کنند.