جاذبه های گردشگری ایران - پل سفید اهواز

جاذبه های گردشگری ایران - پل سفید اهواز

2safar

در هر کجا و در کدام از شهر های دنیا که قدم بگذارید، یک یا چند المان را خواهید شناخت، که یادآور آن شهر برای شما خواهد بود، برخی شهر ها دارای چندین المان معماری و سنتی و مدرن هستند که مشخصه اصلی آنها به شمار می رود، از این رو، در گذشته این المان های شهری و هویتی بر روی عکس ها و کارت پستال ها به شهرت می رسیدند و رویا های رفتن و دیدن چنین مکان هایی را ایجاد می کردند. اگر تهران قدیم را با برج آزادی به یاد می آوریم و یا حتی قبل تر از آن هم شمس العماره را نماد تهران می دانستیم، اما امروز بسیاری برج میلاد را یکی از نماد های این شهر می دانند. ولی قصه این المان های شهری در شهر های مختلف یکی نیست، هر کدام حکایتی دارند و قصه ای.

2safar

در اهواز پل سفید نماد این شهر برروی کارت پستالهای قدیمی و صفحه های مجازی امروز است. پل سفید برای بسیاری نماد اهواز است، المانی که با گذشت 80 سال هنوز هم استوار بر روی کارون ایستاده و نقش اول این شهر را بازی می کند. پل سفید را با نام هایی مانند پل معلق و پل هلالی هم می شناسند، اما رنگ فلز های سفید این پل ماندگاری بیشتری پیدا کرد. این پل متعلق به دهه ی 1310 هجری شمسی است که در خلال حکومت پهلوی اول در اهواز ساخته شد. روند ساخت آن از سال 1312 تا سال 1315 به طول انجامید و مسئولیت ساخت این پل هم بر عهده ی شرکتی سوئدی بود، هرچند مهندسان آلمانی مجری طرح شدند و برخی از امکانات ساخت پل هم از شرکت نفت انگلیس گرفته شد. این پل با تعهد 50 سال عمر مفید بنا شده و در سال 1389 عملیات بازسازی و مرمت پل به صورت کلی انجام گرفت.

2safar

طول پل در حدود 500 متر است و عرض آن هم به کمتر از 10 متر می رسد، ارتفاع این پل از سطح رود خانه در حدود 13 متر می باشد و سه دهانه ی میانی آن با 49 متر به دو دهانه 130 و 136 متری قوس دار می رسند. این پل فلزی سفید رنگ به بخشی از هویت شهر بدل شده و گردشگران بسیاری قبل از رفتن به اهواز ابتدا این پل را دیده اند. پل سفید بر پایه های بتنی قرار دارد و قسمت های فلزی هم با پیچ و مهره به هم متصل شده اند. این پل از نسل پل های فلزی مشهوری است که در آمریکا و اروپا نمونه های فاخر و قدیمی آن را هنوز می بینیم و اهواز هم بزرگترین پل معلق ایران را دارد، که نمونه ای زیبا، فاخر و شکیل به شمار می آید.

2safar

پل سفید در طول سالیان متمادی بخشی از حافظه ی مردم ایران شده به ویژه در جنگ ایران و عراق نماد مقاومت اهواز به شمار می رفت. امروزه هم این اثر مهندسی زیبا با معماری ساده و فلزی اش یکی از جاذبه های گردشگری اهواز محسوب می شود. این پل دو قسمت غربی و شرقی اهواز را به هم وصل می کند و شما برای رسیدن به این پل باید به میدان شهدا بروید، چرا که پل و مسیر یک طرف روی آن در حد فاصل میدان شهدا و خیابان فلسطین قرار دارد. پلی زیبا، باشکوه و خاطره انگیز. به شما پیشنهاد می کنیم، لذت دیدن شبانه ی پل را از کافه ها و رستوران های کنار رود کارون و نزدیک پل سفید از دست ندهید.

2safar