جاذبه های گردشگری ایران - پل شادروان خوزستان - قسمت دوم

جاذبه های گردشگری ایران - پل شادروان خوزستان - قسمت دوم

2safar

در کنار داستان تاریخی پل شادروان ، سازه و ساخت بقایا باقی مانده ی پل برای گردشگران از جذابیت بالایی برخوردار است، بقایای که یکی از قدیمی ترین پل های بزرگ تاریخ را در معرض دید عموم گذاشته و گردشگران می توانند دهانه ها و پایه های باقی مانده از این اثر را از نزدیک ببینند.

2safar

پل شادروان پائین تر از بند میزان قرار دارد که بر روی رود شطیط واقع شده است، رودی که پس از عبور از شوشتر که در ادامه ی رود گرگر است دوباره به کارون می پیوندد. از نقاط قابل توجه در کنار پل شادروان سنگ فرش کف رودخانه است، سنگ های تراش خورده ای که با بست های فلزی در کنار هم قرار گرفته اند. پل شادروان هنوز هم کارکرد اولیه خود را حفظ کرده است، این پل مانند دیگر بند ها و پل های سازه آبی شوشتر با ایجاد اختلاف سطح آب امکان هدایت آب به کانال ها و تونل های تعبیه شده را فراهم می کند و این عملکرد انتقال آب به منظور آبیاری و یا رفتن به سمت آسیاب ها را مهیا می کند. این ساماندهی آب در کنار کارکرد تردد و حمل و نقل از روی پل، بخشی از عملکرد پل شادروان بوده است. امروزه گردشگران شاهد بقایای از این پل باستانی هستندکه قسمت های زیادی از آن تخریب شده و بارها در دوران صفویه، قاجار، پهلوی و پس از انقلاب اسلامی مورد بازسازی و مرمت قرار گرفته است.

2safar

طول پل شادروان 500 متر بوده که با 44 دهانه بزرگ و 43 دهانه ی کوچک به هم متصل می شده است.سنگ های لاشه و ساروج مانند دیگر بند های سازه ی آبی شوشتر مصالح اصلی پل به شمار می آیند. در کنار پل شادروان آسیاب هایی قرار داشته که از طریق دهانه هایِ تعبیه شده، آب را برای ایجاد انرژی به داخل چرخ های آسیاب منتقل می کرده است. امروزه از آن پل باشکوه تنها 9 دهانه در قسمت شمالی و 28 دهانه در قسمت جنوبی باقی مانده است. سیلاب های خروشان کارون در کنار قرن ها خاموشی و به خواب رفتگی ، پل شادروان را تخریب کرده و خوشبختانه بقایای اندکی از این اثر باستانی همچنان برجا مانده و پلی زیبا به تاریخ باستان ایران زده است. از دیگر نقاط قابل توجه در سازه ی پل، پی پایه ها و و عرض دهانه ی هاست که هرکدام به ترتیب 7 و 8 متر می باشند که براساس طرح رومی بوده و همچنین بکار گیری بست های فلزی هم از دیگر نشان های رومیان در این پل می باشد.

2safar

پل شادروان در کنار دیگر بند ها ، سد ها، پل ها و کانال های سازه ی آبی شوشتر بخشی از میراث بشر در سازمان یونسکو محسوب می شود، میراثی که روایتگر تاریخی عظیم و تمدنی بزرگ است. اما گذشته اینها، لذت دیدن مکانی جدید، با داستانی واقعی و دراماتیک برای گردشگران لذت بخش است و پل شادروان یکی از همین داستان های تاریخی جذاب به شمار می آید. 2safar شما را با جاذبه های تاریخی و داستان هایشان آشنا می کند، با ما باشید.

2safar