جاذبه های گردشگری ایران - پل شادروان خوزستان - قسمت اول

جاذبه های گردشگری ایران - پل شادروان خوزستان - قسمت اول

2safar

در مسیر بازدید ِ جاذبه های تاریخی شهر شوشتر هنگامی که از روی پل مدرن آزادگان به سمت شهر جدید شوشتر حرکت می کنید، به موازات پل یکی از مشهور ترین پل های ایران و جهان را خواهید دید. پلی که علاوه بر داستان ها و تاریخ نهفته در میان پایه ها و دهانه هایش، اثری زیبا، کاربردی و با اصالت است، اثری که می تواند نمونه ای فاخر از قدرت، اقتدار و انسان دوستی در عصر باستان باشد.

2safar

این پل، همان پل معروف شادروان است که بخشی از تاریخ این سرزمین را تشکیل می دهد. پل شادروان که امروزه به عنوان یکی از جاذبه های گردشگری شوشتر میزبان گردشگران و میهمانان این دیار است، یکی از آثار به جای مانده دوران ساسانی است، که با رخداد های سیاسی شهرتی بیشتر یافت. ساخت این اثر ماندگار به دستور شاپور اول فرزند اردشیر بابکان موسس سلسله ی ساسانی است. شاپور اول، یکی از بزرگ ترین و خوشنام ترین پادشاهان ساسانی است که قلمرو امپراتوری بزرگ ساسانی را به شمال قفقاز و مناطقی از روسیه امروز رساند، بزرگترین نبرد شاپور اول فتح ارمنستان بود که ایران را با رومیان همسایه می کرد، ایران در دوران شاپوراول از شمال، تمامی سواحل غربی دریای خزر را در اختیار داشت، عراق و اردن امروز و پاکستان و افغانستان و بخشی از شبه قاره هندوستان را هم تحت قلمرو ساسانیان درآورد.

2safar

اما داستان شادروان حکایت تاریخی است که در میان جنگ ها و خونریزی ها، اثری ماندگار و انسانی را خلق کرده است. شاپور اول در نبرد با والریان قیصر روم به پیروزی می رسد(2safar در سفر به شیراز ، به معرفی مجموعه ی باستانی نقش رستم پرداخت که در یکی از سنگ نگاره های این مجموعه ی باشکوه پیروزی شاپور اول بر والریان امپراتور روم به تصویر کشیده شده است و شما برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید به آن بخش مراجعه کنید) و پس از اسارت امپراتور روم و سپاهیانش ، شاه ایران به جای اعدام و یا هرگونه خونریزی، وی را به ساخت این پل در شوشتر می گمارد و در کنار آن مجموعه ای از فعالیت های عمرانی را به وی می سپارد. هرچند در برخی از نوشته های تاریخی، از این امور به عنوان شرط آزادی وی یاد شده است.

2safar

از این رو، برخی پل شادوران را به واسطه ی ساخت وطراحی توسط رومیان، پل قیصر هم می نامند. این پل روایت گر تاریخی پرشکوه است که گردشگران را مجذوب خود خواهد کرد. ساخت، طراحی و ساختار پل نمودی رومی دارد و روند ساخت آن هم توسط مهندسین رومی صورت گرفته است. این پروژه بزرگ تنها پلی ساده برای عبور از آب نیست بلکه مجموعه ای هوشمند از درایت سازندگان این اثر تاریخی به شمار می رود.

2safar

شهرت پل شادروان به گونه ای است که بسیاری از تاریخدانان و سیاحان معروف دنیا در سفرهایشان به ایران، از آن دیدن کرده اند و در سفرنامه هایشان از آن سخن گفته اند. بدون شک، ساخت این پل توسط والرین و اسیران رومی، یکی از داستان های جذاب تاریخ و از دلایل شهرت این پل به شمار می رود. با این وجود، خود پل، سازه و ساختار احداث آن هم برای گردشگران جذابیت خواهد داشت، چرا که بقایای این اثر یکی از قدیمی ترین پل های بزرگ جهان را به نمایش می گذارد، با ما در کنار شادروان همراه باشید، داستان ادامه دارد.