جاذبه های گردشگری ایران - پل قلعه حاتم بروجرد لرستان

جاذبه های گردشگری ایران - پل قلعه حاتم بروجرد لرستان

2safar

اگر از بازدید خانه های تاریخی خسته شده اید، و می خواهید از فضای شهر تا حدود خارج شوید و از طبیعت زیبا و بکر این شهر لذت ببرید، پیشنهاد 2safar برای شما پل قلعه حاتم است، اثر تاریخی دیگری که دور از فضای شهری بروجرد، گردشگران بسیاری را به سوی خود می کشاند و آنها در دامنه ی کوه های زاگرس در طبعیت تماشایی این منطقه می توانند جاذبه ی تاریخی دیگری را در این شهر مشاهده کنند. پل قلعه حاتم را باید بیشتر یک ذوق و نبوغ دانست، پلی که کاربرد اولیه ان برای انتقال آب بود ، اثری که شاید در کمتر نقطه ی دیگر از ایران شاهد آن باشید.

2safar

موقعیت جغرافیایی ایران به گونه ای است که همواره در طول تاریخ آب مسئله مهم به شمار می رفته و اب آشامیدنی اهمیت بیشتری می یافت، از این رو در نواحی غرب ایران با وجود شرایط اقلیمی مناسب و جغرافیایی کوهستانی، آب همچنان عنصری مهم و تا حدود کمیاب به شمار می رفت به خصوص این که در نواحی پست تر برای کشاورزی اهمیت بیشتر پیدا می کرد. از این رو، پل قلعه حاتم نمونه ی زیبایی از هوش و درایت سازندگان این اثر تاریخی است. قلعه حاتم سازه ای متعلق به اوایل دوران قاجاریه است و به دلیل نزدیکی به روستای قلعه حاتم به این اسم معروف شد. این پل در 5 کیلومتری شمال غربی شهر بروجرد قرار دارد و با توجه به گسترش بافت شهر در حومه این پل به شهر بروجرد چسبیده است.

2safar

هنگامی که در کنار این پل قرار می گیرد، سازه به شکلی بنا شده که کارکرد اصلی آن انتقال آب از روی پل است، به نحوی که با هدف عدم ورود آب چشمه به آب رود خانه این بنا را ساخته اند و کاربرد این پل انتقال آب آشامیدنی و عدم هدر رفتن آن است. چنین فکر و سازه ای درحدود بیش از 200 سال قبل نکته ی قابل توجه و مهمی است که در ساخت این پل بکار گرفته شده است. این پل را با آجر ، سنگ، آهک و ساروج ساخته اند، مسیر انتقال آب در بالای پل هم جوی سنگی است که با شیب بسیار ملایم رد می شود، که دقت و تبحر مهندسی این سازه ی تاریخی را نشان می دهد. پل قلعه حاتم، یا طولی در حدود 261 متر و عرضی متری از جمله بنا های زیبایی است که کاربرد عمرانی بسیار موثر دارد.با افزایش امکانات اجتماعی و تکنولوژی در دهه های گذشته، این پل کارکرد ابتدائی خود را از دست داد، اما همچنان سازه ای کارآمد به حساب می آید و باغ ها اطراف پل همچنان از این پل و انتقال آب از طریق آن استفاده می کنند . در سال 1370 بخش های مختصری از سازه ی پل مورد مرمت قرار گرفت و امروزه گردشگران در فضای دلنشین اطراف پل اوقات شادی را در سفرشات تجربه می کنند و در بالای پل می توانند عکس های به یاد ماندنی از این سازه ی تاریخی و زیبا داشته باشند، با ما در ادامه مسیر مان در شهر تاریخی و زیبا بروجرد همراه باشید.

2safar