جاذبه های گردشگری ایران - کاخ آپادانا شوش در خوزستان - قسمت اول

جاذبه های گردشگری ایران - کاخ آپادانا شوش در خوزستان - قسمت اول

2safar

با رسیدن به شهر باستانی و کوچک شوش، جاذبه های گردشگری متعدد این شهر پیش روی شماست، جاذبه هایی که هرکدام به تنهایی گنجینه ی بسیار ارزشمندی از تاریخ، هویت و تمدن این سرزمین به شمار می آیند و در شهر شوش فاصله اندکی نسبت به هم دارند. برای شروع معرفی جاذبه های گردشگری این شهر ابتدا به مکانی می رویم که تنها شاه نشین نبوده بلکه نمونه ی کامل و جامعی از فرهنگ، هنر، تاریخ و تمدن یک دوره ی تاریخی به شمار می آید.

2safar

کاخ آپادانای شهری شوش اثری برجامانده از دوران هخامنشی است، که برروی خاک ویران شده ی شوش در دوران ایلامی ، ظهور عصری تازه در ایران را نمایان می کند. باستان شناسان بر اساس کتیبه ها و لوح های کشف شده در بقایای کاخ آپادانا، این کاخ را متعلق به داریوش کبیر می دانند، وی به واسطه ی اهمیت این شهر دستور به ساخت کاخی بزرگ در پایتخت زمستانی امپراتوری اش می دهد، بنایی که برای سالیان متمادی نماد شکوه و عظمت امپراتوری هخامنشی بود و حتی امروزه هم خرابه این کاخ اقتدار و شوکت آن امپراتوری را خاطر نشان می شود.

2safar

هرچند کاخ آپادانا مجموعه غم انگیزی از تاریخ به تاراج رفته ی سرزمینی است که با تمام ویرانی های انسانی اش، همچنان نگینی درخشان در تاریخ جهان محسوب می شود. اولین بار آتش سوزی در دوران اردشیر اول به کاخ آپادانا آسیب رساند اما اردشیر دوم آپادانا را دوباره ساخت. اما اسکندر مقدونی در حمله وحشیانه اش به ایران، می خواست تمام مظاهر تمدنی امپراتوری هخامنشی را به آتش بکشد و این کاخ یکی از آن نماد های بود.با این وجود، سنگ ها، سنگ نقش ها، سنگ نوشته، لوح های گلی، آجر های بکار فته در این کاخ به زمین افتادند،اما از میان نرفتند تا روایت گر هویتی سترگ و تمدنی باشکوه باشند.

2safar

اما این همه ی داستان غم انگیز کاخ آپادانا نیست، وقتی در اواخر حکمرانی خاندان قاجار بر ایران، باستان شناسان فرانسوی لایه های خاک را از چهره ی آپادانای زیبا کنار زدند، ستون ها و سر ستون های سنگی و باشکوه اش سر از خاک چندین هزار ساله بر آورد، آجر های لعاب دیده و نقش و نگار های زیبا و چشم نوازش بیرون افتاد، کتیبه های کشف شده ی این بنای باستانی هم قصه ی خود را مو به مو واگویه کرد، اما این تازه آغاز ماجرا بود، ما از تاریخ مان بیشتر دانستیم، از هویت مان اطلاعات بهتری پیدا کردیم و تمدن فراموش شده ی مان را از نزدیک دیدم، اما امروزه برای دیدن این کاخ باید راهی فرانسه شویم و بخش های مختلف این کاخ را در آنجا ببینیم، هر آنچه را که قابل حمل بود را به موزه ی لوورفرانسه انتقال دادند و این سومین ویرانی کاخ آپادانا بود. با این حال، بیشتر از آنکه باستان شناسان فرانسوی غارت گر باشند، ما با نادانی و ندانستن تاریخ مان ویران گر این بنا بودیم، بنای ارزشمندی که امروزه اثری فاخر از تمدن و هویت این سرزمین در جهان است و این را مدیون دانایی باستان شناسانش هستیم. بدر ادامه با 2safar همراه باشید و بیشتر از این کاخ باستانی بدانید، سفر به کاخ آپادانای شوش هنوز ادامه دارد.

2safar