جاذبه های گردشگری ایران - کاخ شهرداری رشت - قسمت دوم

جاذبه های گردشگری ایران - کاخ شهرداری رشت - قسمت دوم

2safar

در معرفی شهرهایی مانند تهران، اصفهان، قزوین و دیگر شهر های قدیمی و بزرگ ایران، در 2safar به یکی از شاخصه های شهری اشاره کردیم که در بسیاری از شهر های قدیمی ایران از قرون پیش وجود داشته اند و امروزه هم می توان یکی از نمود های مدرن شهر ها به شمار می آیند. در مطلب کاخ شهرداری 1 در سایت 2safar، اشاره ی کوتاهی به نمادین بودن ساختمان شهرداری رشت کردیم، برای توضیح بیشتر باید عنوان کرد که این ساختمان در خاطرات جمعی مردم و گردشگران امروزین و مسافران قدیمی، یکی از نمادهای هویتی شهر رشت در دوران معاصر است که برای شهروندان شهر حالتی نوستالژیک و خاطره ساز دارد، مردم رشت اوقات بسیاری را کنار ساختمان شهرداری سپری کرده اند و این میدان سال هاست که یکی از محبوب ترین مکان های رشت برای قدم زدن و معاشرت کردن به شمار می رود، از طرف دیگر هم، گردشگران با دیدن این بنا در فضای مجازی یا عکس کاخ، خاطرات سفر به رشت را مرور می کنند و از این رو، در توضیحی ساده این ساختمان سفید رنگ نمادی مدرن از شهر زیبای رشت به شمار می رود و معماری خاص و اروپایی اش آن را برجسته تر ساخته است.

2safar

کاخ شهرداری دارای یک برج ساعت است که بنا به اطلاعات ثبت شده در شهرداری رشت، در سال 1308 بر روی ساختمان کاخ نصب می شود. برج ساعت کاخ مانند بسیاری از بنا های اروپایی در روزگار گذشته چشم شهروندان و مسافران را به خود جلب می کرد و امروزه اثری تاریخی و زیبایی اروپایی در دل سرزمینی کهن به شمار می رود. برج ساعت همچنان قلب تپبنده ی این بنای سفید پوش است. سرپرست معماران سازنده ی این اثر زیبا را فردی به نام آرتم سردارف ارمنی بر عهده داشت. اما بر اساس گفته ها و نوشته های تاریخی شهر رشت، بانی این ساختمان فردی به نام میرزا خلیل رفیع بوده است که نخستین شهردار رشت می شود.

2safar

ارتفاع ساختمان در حدود 24 متر است و با گذشت نزدیک به یک قرن هنوز ساختار، زیبایی و هویت خود را حفظ کرده و همان طور که پیش تر هم گفته شد، هویت این بنا در مرمت های پس از زلزله رعایت شد.گردشگران می توانند آرم شهرداری رشت که از دوکلید تشکیل شده است را هنوز بر روی در ساختمان ببینند. این تنها توضیحاتی کلی از شکل، تاریخچه و معماری کاخ شهرداری بود، اما وجود و حضور اثری بی جان در ذهن و خاطره ی عمومی شهر به عنوان یکی از المان های هویتی رشت، نکته جالب تر و دیدنی این بنای تاریخی برای گردشگران است.

2safar

میدان شهرداری هم در کنار کاخ هویتی نزدیک به این بنا به خود گرفته و نقش مهمی در زندگی رشت بازی می کند. این منطقه به یک مکان ملاقات بسیار محبوب برای افراد محلی است ، بسیاری رخ داد های اجتماعی در این مکان رخ داده و امروز هم شاهد حضور گردشگرانی است، که قدم زنان و چشم دوخته محو تماشای کاخ زیبای شهرداری رشت هستند و در نتیجه می توان عصرهای بسیار شلوغی را در اطراف کاخ و میدان شهرداری مشاهده کرد.

2safar