جاذبه های گردشگری ایران - کرمانشاه

2safar

سفر به ایران برای گردشگران سفر به کشوری تاریخی و باستانی است که در گوشه و کنار آن، می توان رد پا هایی پر رنگ از دوران باستان را مشاهده کرد، از دوران نوسنگی گرفته تا دوران معاصر ، ایران سرزمین پهناور با اقلیمی متنوع و ساکنانی متکثر است. در سایت 2safar به شهر های مختلفی سفر کردیم با هم از مکان دیدنی بسیاری گفتیم، که هر کدام بر گرفته از قومیتی خاص و دوره هایی تاریخی بودند.

2safar

در غرب ایران اگر بخواهیم از تاریخ سخن بگوییم، مشهور ترین شهر آن کرمانشاه است، شهری تکیه زده بر کوه هایی بلند و نشسته بر دشت هایی پهناور، شهری که در طول قرن ها سکونت گاه همیشگی ساکنین غرب ایران بوده و هست. ایرانی که مرز هایش پهناور تر از امروز بود و ساکنین کُرد آن امروزه میان چهار کشورتقسیم شده اند و کرمانشاه در طول سالیان متمادی مهمترین شهر مناطق کردنشین قلمداد می شد.

2safar

اگر بخواهیم از تاریخ این شهر سخن بگوئیم، باید به 8 تا 12 هزار سال پیش در دوران نو سنگی رجوع کنیم، دورانی که در بخش های از اطراف شهر کرمانشاه (هرسین و گاکیه) نشانه هایی از آن یافت شده است، اما بر اساس یافته های باستانی، تاریخ شهر کرمانشاه به صورت متمرکز به دوران باستان باز می گردد ، دورانی که اولین حکومت ایرانی ماد، در این منطقه شکل گرفت و پس از آن در دوران های هخامنشیان، سلوکیان، اشکانیان و ساسانیان یکی از مراکز جمعیتی و مهم نواحی غربی به شمار می رفت و البته در استان کرمانشاهِ امروزی دو ساتراپ وجود داشت که مهمترین ساتراپ نواحی غربی را ساتراپ کرمانشاه می دانند.

2safar

این شهر در دوران ساسانیان از جایگاه اداری بالاتری برخوردار بوده و دومین پایتخت ایران در دوران ساسانیان به شمار می رفته که می توان آثار متعددی از این دوره ی تاریخی را در کرمانشاه مشاهده کرد. نزدیکی کرمانشاه به عراق در دوره های مختلف تاریخ ایران این شهر را آبستن حوادث متعددی ساخته است، از حمله اعراب و لشکر کشی خلفای اموی و عباسی گرفته تا آخرین جنگ میان ایران و عراق در سال 1359 ، کرمانشاه پس از حضور اعراب یکی از نواحی عراق عجم به شمار می رفت(نامی که اعراب برای تفاوت میان نواحی بر این منطقه گذاشتند در برابر عراق عرب) و برای سالیان متمادی در دوره های مختلف تاریخی مانند دوران سلجوقی بزرگترین شهر کردنشین منطقه محسوب می شد.

2safar

رد پای کرمانشاه در تاریخ ایران را می توان در حوادث مهمی از قبیل جنگ های مختلف حکومت ایرانی مشاهده کرد، نبرد های میان ایرانیان و اعراب، نبرد میان ایرانیان و ترکان عثمانی در بخش ها و فصل هایی از تاریخ ایران در کرمانشاه رقم خورده است. در تاریخ مشروطه و یاری رساندن به مردم تبریز و جنگ های جهانی اول و دوم هم کرمانشاه یکی از شهر های پر نقش در ایران دوره تاریخی بوده اند، و جنگ میان ایران و عراق پس از پیروزی انقلاب در سال 1357 هم یکی از نزدیک ترین رخ داد های تاریخی این سرزمین است.

2safar

کرمانشاه را در تاریخ به نام های متعددی مانند الیپی، کامبادن، کارمیسین، کرمینشان، کارمیشین، قرمیسین، قرمیشین، کرمانشاهان خوانده می شد و پس از انقلاب هم به واسطه وجود کلمه ی شاه در اسم این شهر، این شهر را به قهرمانشهر بعد از آن باختران تغییر دادند که با اصرار مردم دوباره نام آن به کرمانشاه بازگردانده شد.

2safar

گردشگران در کرمانشاه یکی از شهر های زیبا، تاریخی و دیدنی ایران را از نزدیک خواهند دید، شهری که به لحاظ فرهنگی، دینی، مذهبی ، زبانی و قومی ایران کوچکی است و تنوع قومی، دینی و زبانی بالایی در این شهر وجود دارد با ما در 2safar همراه باشید و تا از کرمانشاه دیدن کنیم.