جاذبه های گردشگری ایران - کلیسای آنجلی همدان

جاذبه های گردشگری ایران - کلیسای آنجلی همدان

2safar

ایران سرزمینی است که تکثر قومی و زبانی آن در کنار تنوع نژادی بستر رنگارنگی از فرهنگ ها را ایجاد کرده است و مانند قالی زیبا، گل ها و بته های چشم نواز در کنار نقوش تاریخی و دلنشین مجموعه ای انسانی را شکل داده است و این همه ی داستان نیست به واسطه ی دیرینگی و قدمت تاریخی این سرزمین، ادیان مختلف نیز در این تنوع و تکثر نقش و نگار هویتی و تمدنی خود را دارند و ایران سرزمین متنوع از تکثر های انسانی و طبیعی است. تمدن ایرانی در خلال سال ها و قرن و هزاره ها، محل کنار هم قرار گرفتن این تکثر های انسانی شد و در خلال سالیان متمادی، هر کدام این تکه های هویتی بخش از این قالی زیبا را شکل دادند و تمدنی ایرانی که ماحصل فرایندی تاریخی است تار و پود این قالی زیبا را شکل داده و گردشگران امروز می توانند جاذبه های زیبا، متنوع و متکثری از فرهنگ و تمدن ایرانی را در نقاط مختلف این سرزمین ببینند.

2safar

این بار در همدان به سراغ یک کلیسای قدیمی می رویم که در این شهر تاریخی چیز غریب و عجیبی نیست، مسیحیان در ایران از بدو شکل گیری این دین، حضور داشته اند و بخش لاینفکی از فرهنگ و تمدن این سرزمین به شمار می آیند. در شهرهای قدیمی و تاریخی ایران هم حضور داشته و دارند. کلیسای آنجلی یکی از سه کلیسای شهر همدان است که در ادامه ی مسیر 2safar به سراغ آنها خواهیم رفت. برای دیدن این کلیسا باید راهی خیابان طالقانی شوید و در نزدیکی بیمارستان اکباتان می توانید این کلیسا را ببینید به نحوی برخی که برخی محل کلیسا را محوطه ی بیمارستان اکباتان بنا می دانند.

2safar

براساس اطلاعات موجود در خصوص کلیسای آنجلی، رابی اسحاق اورشان یکی از ارامنه ی شهر همدان، اقدام به ساخت این کلیسا در نزدیکی قبرستان ارامنه شهر می کند و این رخداد مربوط به دوران قاجاریه است. از این رو، این کلیسا علاوه بر تجربه ی محیطی مسیحی در شهری با اکثریت مسلمانان، بنایی تاریخی است و از این رو، گردشگران را بیشتر متمایل به دیدن این بنا خواهد کرد. کلیسای آنجلی در زمینی مستطیلی ساخته شده و سقف شیروانی متفاوت آن نسبت به بنا ها و سازه های شهر، این مکان را خاص تر می کند. نکته ی قابل توجه در خصوص این بنا استفاده از چوب در ساخت این بناست و معماری این کلیسا هویتی متمایز ییدا می کند. علاوه بر چوب، لاشه های سنگ که دیواره ی کلیسا را تشکیل می دهند و در کنار کلاف بندی های چوبی این سازه ی تاریخی زیبای بنا را افزایش می دهند. کلیسای آنجلی یکی از مراکز اصلی برگزاری آئین مذهبی در شهر همدان است. که همان طور که گفته شد قبرستان کوچکی از ارامنه همدان نیز در کنار آن قرار گرفته است و نکته جالب در خصوص این قبرستان سنگ قبرهایی است که دیدن خود آنها هم خالی از لطف نیست و سنگ قبرها جدا نشان دادن نام و نشان افراد، دربردارنده ی هویت ، فرهنگ و باور های افراد و مذاهب هستند. با ما در 2safar همراه باشید و دیدنی های همدان را از دریچه نگاه ما ببینید.

2safar