جاذبه های گردشگری ایران - گوردخمه های اسحاق وند کرمانشاه - قسمت اول

جاذبه های گردشگری ایران - گوردخمه های اسحاق وند کرمانشاه - قسمت اول

2safar

سفر معلمی است که درس هایش را گاه آرام و گاه در حادثه و اتفاقی می آموزاند، گاه صبر پیشه می کند و بعضی وقت ها هم آنقدر سریع حرفش را می زند که برای فهمیدن درس هایش باید بارها و بارها آن را در ذهن مرور کرد، اما هرچه هست کلاسی لذت بخش و دیدنی است و دنیای امروز شیفته اش شده. این بار در 2safar در استان کرمانشاه به یکی از راز آلود ترین مکان هایی خواهیم رفت که باورمندی انسان عهد باستان به مرگ را ترسیم می کند، سفری به دنیای مردگان.

2safar

پیش تر در معرفی برج خاموشان در یزد، از آئین زردتشتیان برای مردگان گفتیم و اشاره ای هرچند مختصر هم گوردخمه ها داشتیم. گوردخمه هایی که در تخت جمشید و نقش رستم نمونه های از این آئین کفن مردگان در عهد هخامنشی را مشاهده کردیم. این بار در غرب ایران، در استان کرمانشاه به دیدن سه گور دخمه در کنار هم و دور افتاده از شهر های امروزی می رویم. اگر در کنار جاده قدیمی ابریشم به غرب می روید و مسافر مسیر همدان و کرمانشاه هستید و یا از کرمانشاه به سمت بیستون حرکت می کنید، در 20 کیلومتری کرمانشاه به یک جاده ی فرعی می رسید که این جاده شما را به شهری قدیمی به نام هرسین می رساند.

2safar

هرسین شهری است که در مرکز منطقه ای باستانی قرار گرفته و کاوش های باستانی بسیاری در اطراف و خود این شهر در طی دهه های اخیر صورت گرفته است. اما برای رسیدن به قدیمی ترین گوردخمه های ایران باید به مسیر روستای اسحاق وند در 25 کیلومتری شهرستان هرسین برویم، در آنجاست که گوردخمه های قدیمی در دل کوه و در نزدیکی روستای اسحاق وند قرار دارند. از جهت این گوردخمه ها را به واسطه ی نام این روستا اسحاق وند می خوانند، البته برخی نام قدیمی این روستا و گوردخمه ها سکاوند می دانند که در ادامه معرفی این گوردخمه نام قدیمی این روستا در یافته های برخی از باستان شناسان را بیشتر می بینیم.

2safar

گردشگران و باستان شناسان بسیاری با عطش دیدن چنین اثر باستانی مسیر طولانی و نه چندان هموار این گوردخمه ها را طی می کنند تا بخشی از تاریخ بشر را از نزدیک نظاره گر باشند. این گوردخمه های سه گانه براساس یافته های باستان شناسان متعلق به دوران ماد است ، البته برخی از باستان شناسان مانند هیسفلد آلمانی این گوردخمه های را به دوران هخامنشی منتسب می دانند. امکان تعلق این گوردخمه های به هر دو دوره امکان پذیر است و دلایل متعددی هم برای تائید هر دو نظر وجود دارد و این هیجان دیدن چنین مکانی را بدون شک بیشتر می کند.

2safar

اما پیش از آنکه به این آثار تاریخی بپردازیم ابتدا باید بگوئیم که گوردخمه ها بر اساس فرهنگی باستانی به وجود آمده اند، که بزرگان و پادشاهان را پس از مرگ در چنین مکان هایی دفن یا نگهداری می کردند، بر اساس باور های باستانی ، جسد مردگان و فساد جسم آنها نباید باعث آلوده کردن عناصر مقدسی چون، خاک و آب و آتش شوند. از این رو ساز و کار های متعددی در باور های مذهبی باستانی برای تدفین مردگان وجود داشته است. در ایران و در نواحی مختلف به ویژه در مناطق کوهستانی فساد اجساد در برابر نور آفتاب و خوراک پرندگان شدن یکی از روش های مرسوم بوده، که گوردخمه ها به واسطه ی تراشیدن کوه و تزئینات گرداگرد آن برای برخی از خواص و بزرگان انجام می شد.