جاذبه های گردشگری جهان - آرمگاه هالیکارناسوس بدروم ترکیه - قسمت اول

جاذبه های گردشگری جهان - آرمگاه هالیکارناسوس بدروم ترکیه - قسمت اول

2safar

در میان جاذبه های گردشگری شهر بدروم، یک جاذبه ی باستانی وجود دارد که آثار و بقایای یکی از هفت عجایت جهان باستان را می توان در آن جا نظاره کرد، شاید تصور سنگ ها و ستون های برزمین افتاده ی این مکان به عنوان یکی از هفت عجایب جهان باستان در نگاه اول دشوار باشد، اما تصویر ارائه شده در متون تاریخی و بقایای این بنای عظیم حضور در چنین مکانی را لذت بخش و عین حال هیجان انگیز خواهد کرد، آرامگاه هالیکارناسوس (نام باستانی بدروم) مکانی است که گردشگران در ابتدا تنها سنگ و لاشه هایی بنایی باستانی را می بینند، اما این مکان روزگاری یکی از باشکوه ترین بنا های عصر باستان بود، با ما در 2safar همراه باشید تا با این سازه ی باستانی بیشتر آشنا شویم.

2safar

این مکان مقبره یا آرامگاه است که با نام خود شناخته می شود و آن را مقبره ی هالیکارناسوس یا بدروم می دانند. این مکان که امروزه تکه سنگ های بزرگ و ستون های بر زمین افتاده اش از بنای اصلی برجا مانده متعلق به سال 350 قبل از میلاد مسیح است. توسط ماسولوس(ماسول) حاکم کاریا ساخته می شود و این بنا با سنگ های مرمر و مجسمه های بی نظیر و فاخر شکل می گیرد. در متون تاریخی، بخصوص متون یونانی از این بنا به عنوان یکی از هفت عجایت جهان باستان نام برده شده که در زلزله ای عظیم بخش هایی از این بنا ویران می شود.

همان طور که در معرفی قلعه بدروم در سایت 2safar گفتیم، برای ساخت قلعه از سنگ های برزمین افتاده این آرامگاه استفاده کردند. نکته قابل توجه در خصوص این بنا، تعلق این سازه به سلسله ی هخامنشیان است، ماسولوس فرمانده یکی از ساتراپ های ایرانی بود که کاریا را به طور نیمه مستقل در جنوب غربی ترکیه ی امروزی اداره می کرد. او در سال 377 پیش از میلاد ، هالیکارناسوس (یا بدروم) را به عنوان پایتخت حکومت خود انتخاب می کند و باعث رونق و شکوفایی شهر می شود ماسولوس تغییرات زیادی در پایتخت اش ایجاد می کند، سازه ها و ساختمان های متعددی را در بخش های مختلف از بندر و دیوار شهر تا معبد و کاخ ساخت و کاریا به لطف ماسولوس یکی از مراکز تجاری و پررونق اقتصادی در سواحل دریای اژه شد. او همچنین یک شبکه جاده ای منظم را برای رونق بیشتر منطقه و رونق درآمد مالیاتی به پایتخت ایجاد می کند. اما مهمترین اثر متعلق به آن دوره ی تاریخی در این شهر بدون شک مقبره است.

2safar

بنا به گفته معمار رومی ویتروویوس در قرن اول قبل از میلاد ، بنای آرامگاه، تحت نظارت معمار پیتیوس پریوس و مجسمه ساز ساتیروس ساخته شده است. این سازه ، مانند خود کاریا در آن زمان، دارای هویتی ترکیبی و تلفیقی است، از سو، ویژگی های معماری یونانی یکی از شاخصه های این بنا بوده و از سوی دیگر مورخان از وجود ویژگی های معماری مصری و ایرانی در این آرامگاه خبر داده اند. در ادامه ی مسیر 2safar در شهر بدروم در مکان آرامگاه، بیشتر با این بنای باستانی آشنا می شویم، با ما همراه باشید.

2safar