جاذبه های گردشگری جهان - آرامگاه همایون دهلی هند - قسمت دوم

جاذبه های گردشگری جهان - آرامگاه همایون دهلی هند - قسمت دوم

2safar

در ادامه ی معرفی آرامگاه همایون شاه در شهر دهلی، به جزئیات بیشتری در خصوص این جاذبه ی زیبا و تاریخی پایتخت هندوستان خواهیم پرداخت. هنگامی که وارد مجموعه ی تاریخی آرامگاه همایون می شوید، باغ های اصفهان برای شما، تجلی پیدا می کنند و این یکی از مهمترین ویژگی های بارزی است، که فضا و محیط آرامگاه همایون شاه برای گردشگران ایجاد می کند، جوی های آب به شکلی هندسی در مسیر های مشخص و ردیف های منظم درختان در فضای سبز باغ آرامگاه همایون شما را به سوی عمارت میانی این مجموعه راهنمایی می نماید، چیزی که پیشتر در معرفی المان های باغ های ایرانی از آن نام بردیم.

2safar

ساختار چنین فضاهایی به گونه ای است، عمارت اصلی در مرکز باغ مانند نگینی زیبا، خودنمایی می کند و شکوه عمارت بیشتر به چشم می آید. البته عمارت آرامگاه همایون چنان زیبا و با شکوه بنا شده که چشم هر بیننده ای را به خود خیره می کند. عمارت اصلی آرامگاه را می توان نماد علاقه مندی همایون شاه به فرهنگی و هنر ایرانی دانست، که پس از مرگش در این مکان جمع شده و به اثری فاخر تبدیل شده است، البته بسیاری از معماران هندی شکل گیری این بنا را شروع عصر تازه در معماری هندی می دانند که المان های معماری ایرانی وارد حوزه ی هنر و معماری هندی شد، هرچند پیش از آن هنر و معماری ایرانی متاثر از معماری مغولی شده بود، با این حال، تا دوران استعمار انگلیس و ساخت بنا هایی ماندگار در آن دوره، ما شاهد تاثیرات هنر معماری ایرانی بر معماری رایج در دوره های مختلف هندوستان هستیم.(هر چند در متون انگلیسی از آن تحت عنوان معماری اسلامی یاد می شود).

2safar

گنبد عمارت آرامگاه بدون هیچ مناره ای ساخته شده و با ارتفاعی در حدود 42 متر شکوه و عظمت بسیاری دارد، این گنبد را با سنگ مرمر پوشانده اند و روکش مرمرین این گنبد زیبایی اش را دوچندان کرده است. مهمترین هنر بکار رفته در این بنا را می توان کاشی کاری های مثال زدنی و هنرمندانه ای دانست که با گذشت چندین قرن همچنان زیبا و دلفریب هستند. از مشخصه های دیگر این بنای تاریخی، طاق ها و قوس های تماشایی است، که در بخش ها و قسمت های مختلف آرامگاه می توان شاهد آن بود.

2safar

بسیاری از معماران کارشناسان بر این باورند، که ساختار کلی آرامگاه همایون شاه، بی شباهت به گنبد سلطانیه ی زنجان در ایران نیست، هرچنر شکل و ساختار کلی آرامگاه فضایی متفاوت را ایجاد کرده است. در واقع آرامگاه همایون در شهر دهی می توان به یکی از آثار تکثر فرهنگی موجود در هویت و فرهنگ هندوستان دانست، که تمدنی پربار را در این سرزمین ایجاد کرده است. به نوعی در هندوستان المان های فرهنگی متناسب با فرهنگ اش را جذب می کند و گردشگران در این کشور شاهد فرهنگ های متعدد و متکثر هستند که در آثار قرن نوزدهمی و بیستمی اش می توان وجود چندین سبک معماری شاخص در دنیا را مشاهده کرد. این در حالی است که گردشگران در آرامگاه همایون حضور فرهنگی تمدن های ایرانی، هندو و مغولی را شاهد هستند و به همین خاطر دیدن این مکان یکی از فراموش نشدنی ترین خاطرات گردشگران در دهلی است.