جاذبه های گردشگری جهان - آرامگاه همایون دهلی هند - قسمت اول

جاذبه های گردشگری جهان - آرامگاه همایون دهلی هند - قسمت اول

2safar

همایون شاه گورکانیان در کابل به دنیا آمد و پس از پدرش ظهیرالدین محمد بابر دومین پادشاه امپراتوری مغولی گورکانیان هند شد، اما به مدت 15 سال پس از حمله شیرشاه و شکست در مقابل او به ایران گریخت و در شهر قزوین در دربار اه تهماسب اول صفوی ساکن شد، پناهندگی او در دربار شاه ایران، او را فرهنگ ایرانی آشنا ساخت و با باز پس گیری قدرتش به کمک شاه ایران، ارتباط خود را با در بار ایران حفظ کرد. از آن دوره ی تاریخی، معماری ایرانی بخشی از فرهنگ و هنر هندی شد و بنا های مختلف در جای جای هند بویژه در شهر دهلی متاثر از فرهنگ ایرانی و معماری ایرانی هستند و گردشگران می توانند آثار و نشانه های هنر و فرهنگ ایرانی را در مکان های مختلف مشاهده کنند.

2safar

اگر بخواهیم شما را با بنایی فاخر ، زیبا و با شکوه آشنا کنیم که مهمترین و نماد معماری و فرهنگی ایرانی در شبه قاره هندوستان باشد، بی گمان اولین گزینه، آرامگاه همین همایون شاه است، همایون شاه پس از بازگشت از ایران و بدست گرفتن قدرت مدت کوتاهی زنده بود و پس از مرگش بنایی بسیار فاخر و زیبا بر مزار او ساخته شد که امروزه می توان از آن به عنوان یکی از جاذبه های باشکوه تاریخ هند نام برد. البته در ساخت این بنا یکی از همسران شاه(که مادر ولیعهد نیز به شمار می رفت) بانی ساخت این ساختمان زیبا شد، حمیده بانو بیگم، دختر استادِ همایون شاه، در ایران همراه همایون شاه بود و مانند شاه گورکانی شیفته فرهنگ و هنر ایرانی به خصوص هنر معماری ایرانی بود از این رو پس از مرگ شاه دستور ساخت آرامگاه همایون شاه را صادر کرد.

2safar

آرامگاه همایون شاه یکی از نمونه های فاخر باغ ایرانی در سرزمین زیبا و باشکوه هند است، باغی که با بهره مندی از معماری ایرانی به اثری ماندگار بدل شده است. از جمله ویژه گی های باغ های ایرانی می توان به میر جوی آب در محوطه ی باغ اشاره کرد، که آب را به بخش های مختلف باغ می رساند، از سمت دیگر، دورتادور باغ محصور به دیوار هایی است که حریم باغ را حفظ می کنند و سومین ویژگی شاخص باغ های ایرانی که در این باغ هم دیده می شود، عمارت استخر آب در میانه باغ است و هنگامی که شما وارد محوطه ی آرامگاه همایون می شوید، با فضایی آشنا رو به رو می شوید. تکه از فاخر از فرهنگ ایرانی در سرزمینی دیگر، که عمق و عظمت المان های فرهنگی و معماری ایرانی را نشان می دهند.

2safar

البته نباید از نظذ دور داشت که در ساخت این بنا از سبک معماری مغولی – هندی نیز استفاده شده اما رنگ و نشان معماری ایرانی بر این بنا چیرگی بیشتری دارد و گردشگران به روشنی می توانند حس و فضای ایرانی این بنای تاریخی را حس کنند و اواقات لذت بخشی را در کنار بنایی زیبا داشته باشند. اما در آرامگاه همایون گردشگران با اثری رو به رو هستند که باید از آن به عنوان پیش قراول بکارگیری معماری و هنر ایرانی در هندوستان یاد برد. در ادامه ی معرفی این بنا، به بخش های و جزئیات آرامگاه همایون نگاهی خواهیم داشت، که با حال و هوای این مکان بیشتر آشنا شوید.