جاذبه های گردشگری جهان - اماکن عمومی شهر افسوس ترکیه - قسمت اول

جاذبه های گردشگری جهان - اماکن عمومی شهر افسوس ترکیه - قسمت اول

2safar

در لابه لای ویرانه های سنگی افسوس، بخش های مختلفی از زندگی مردم این شهر در قرون ابتدائی میلادی پیدا می شود، لایه هایی که می توان جنبه های مختلف زندگی مردمان آن روزگار را بهتر فهمید و درکی درست نسبت به تاریخ، تمدن و جامعه ی آن روزگار پیدا کرد، البته برای بسیاری از گردشگران، درک لایه های زیر تمدنی باستانی شاید کمتر اهمیت داشته باشد اما پا گذاشتن در مسیری تاریخی با مکان هایی زیبا، علاوه بر ایجاد تنوع و سرگرمی در سفر هایشان، بی گمان آنها را در تار و پود زمان می اندازد و آنها ناخواسته نسبت به عمق زندگی جدی تر می کند.

2safar

از این رو، این بار در 2safar به سراغ مکان های عمومی در شهر افسوس خواهیم رفت که این مکان ها لایه های تاریک و روشن فرهنگ افسوس و دنیای باستان را بیشتر نمایان می کنند، لایه هایی که نمی خواهیم آنها را در ترازوی تاریخ قرار دهیم و تنها به دنبال دیدن بخش های پنهان زندگی مردم افسوس هستیم. یکی از بناهایی که در خیابان مرمرین کورتیس با آن برخورد خواهید کرد، بنایی با نام Brothel است، که در معرفی خیابان کورتیس در سایت 2safar اشاره ی کوتاهی به این مکان داشتیم. این بنا متعلق به دوران تراژان است که در حدود سال های 98 تا 117 پیش از میلاد بر قلمرو امپراتوری روم حکمرانی می کرد. این بنا شامل دو طبقه می باشد که یک سالن در قسمت پایین قرار گرفته و طبقه دوم از تعدادی اتاق کوچک تشکیل می شود. در قسمت غربی خانه هم یک محل پذیرایی وجود دارد که کف این بخش با موزائیک های رنگی پوشیده شده اند و در کنار آن یک حمام و استخر قرار دارد. البته استخر این خانه چندان بزرگ نیست و محیط اش بیضی شکل است. باستان شناسان در یافته های خود تصاویر منقش سه زن به همراه یک پیش خدمت و یک موش وگربه را در کف استخر پیدا کردند که بیشتر ماهیت این بنای باستانی افسوسی را بیان می کرد.

2safar

برای توصیف این خانه می توان از تابلو های تبلغیاتی کنار خیابان کورتیس شروع کرد، همان طور که در معرفی خیابان کورتیس اشاره کردیم، تابلو های سنگی در کنار خیابان نصب شده بود، که میهمانان شهر افسوس را به خانه هایی تحت عنوان خانه ی عشق دعوت می کرد، این تابلوها با تصویر کف پا شبیه به کف پای زنان قابل مشاهده هستند. این خانه های عشق همان روسپی خانه های شهر باستانی بودند که بخشی از فرهنگ مردمان آن روزگار شهر به شمار می رفتند. افسوس شهری بود که ملوانان و بازرگانان بسیاری مسیر دریایی سخت و دشوار شان را برای رسیدن به این شهر باشکوه باستانی طی می کردند، شهری که رونق اقتصادی اش مورد توجه بازرگانان مناطق مختلف جهان به خصوص نواحی اطراف بود. میهمانان این شهر، در چنین خانه های علاوه بر گرفتن حمام و تعویض و شست و شوی لباس هایشان از خدمات ارائه شده در این روسپی خانه ها استفاده می کردند.

2safar

اینها بقایایی سنگی هستند، که روزگاری زندگی های بسیاری در آن جا رقم می خورد و به عنوان بخشی از فرهنگ اجتماعی شهر افسوس امری پذیرفتنی و رایج به شمار می رفت، هرچند در دوران باستان هم چنین مکان هایی از اعتبار برخوردار نبودند و از لحاظ اخلاقی امری ناپسند به شمار می رفتند اما به عنوان یکی از مناسبات اجتماعی در جامعه پذیرفته شده بودند.