جاذبه های گردشگری جهان - اودئون افسوس ترکیه

جاذبه های گردشگری جهان - اودئون افسوس ترکیه

2safar

2safar در شهر افسوس به همه ی نقاط سر می زند و شما را با جاذبه های باستانی این شهر آشنا می کند. در خلال معرفی جاذبه های گردشگری افسوس بارها به تاریخ این شهر اشاره کرده ایم و هر کدام از بنا های معرفی شده ی افسوس هم لایه هایی از هویت تاریخی این شهر را به ما نشان داده اند. تاریخی که یونانیان آغاز گر آن بودند و با تصرف این شهر به دست رومیان، ساختار و شاکله ای جدید در بخش های مختلف افسوس ایجاد شد و چهره ای رومی به خودگرفت. رومی ها هم بنا های شهر را آباد کردند و با مرمت و بازسازی بسیاری از اماکن، نیمه ی دیگری از هویت افسوس را ازآن خود نمودند.

2safar

این بار هم به سراغ یکی از همین بنا های می رویم، اثری که در مرمت های معاصر تقریبا چهره ای کامل باستانی اش را تداعی می کند. اودئون نام یکی از بنا های برجامانده از عصر حضور رومیان در افسوس است، که یک سالن کنسرت موسیقی بود، این بنا در قرن اول پیش از میلاد بنا شد و در حدود سال 150 میلادی توسط رومیان و با المان های معماری مورد نظر آن دوره ی تاریخی شکل تکمیل شده تری پیدا کرد، ساختاری که هویت امروزی بنا و اطلاعات مندرج در کتاب های تاریخی که ما به آن ها برخوردیم، بر اساس آن شکل گرفته اند.

2safar

اودئون چسبیده به کوه پیون، رو به روی ایگورا قرار دارد. بنای نیم دایره ای این سازه ی باستانی، که روزگاری در حدود 1400 تا 1500 نفر گنجایش داشته ، با یک سقف چوبی پوشیده می شد. در ابتدا گروه های موسیقی کوچک کنسرت های خود را برای مردم افسوس در این سالن برگزار می کردند، کوچکی این سالن به واسطه ی قرار داشتن در نزدیکی تئاتر بزرگ افسوس (پیش تر در 2safar این بنای عظیم و باستانی را برای شما معرفی کردیم) و در مقایسه با آن بنا است. چیدمان صندلی ها در این سالن هم تفاوت طبقاتی مورد پذیرش در آن دوره ی زمانی را هم مانند تئاتر بزرگ نشان می دهد.

2safar

از نکات قابل توجه در خصوص این سالن جزئیات زیبای بخش های مختلفی است که گردشگران می توانند نقش ها و حجاری های زیبای آن دوره ی تاریخی را بر روی صندلی های ویژه که جایگاه بزرگان و اشراف شهر بوده و همچنین بر روی برخی قسمت های دیوار و ستون های این سالن کوچک ببینند. اما این تنها قسمتی از تاریخ این بناست، این سالن کوچک در روز های خاصی از ماه میزبان 450 نفر از نمایندگان افسوس بود که آن را مجلس افسوس هم می نامیدند، گردشگران تفاوت این 450 صندلی را متوجه خواهند شد. به همین خاطر اسم دیگر اودئون را بولوتریونی (bouleuterion) به معنی اتاق شورا گذاشتند. باستان شناسان در کاوش های صورت گرفته در این بنای باستانی سنگ های مرمر و مجسمه های مختلفی را کشف کردند. این سالن که برای مردم افسوس از از اهمیت دو سویه ای برخوردار بوده، در قرن هشتم میلادی در اثر زمین لرزه ی ویران می شود و امروزه گردشگران می توانند بخش های مختلفی از این بنا را از نزدیک مشاهده کنند.

2safar