جاذبه های گردشگری جهان - ایستگاه چاتراپاتی شیواجی بمبئی هند - قسمت اول

جاذبه های گردشگری جهان - ایستگاه چاتراپاتی شیواجی بمبئی هند - قسمت اول

2safar

قدم زدن میان ازدحام شلوغی خیابان های بمبئی تجربه ای است که برای گردشگران خارجی این کشور، دنیای تازه به شمار می آید، تجربه ای که گردشگران را از میان انبوهی از سروصدا به مکان هایی دیدنی، باشکوه و چشم نواز می رساند، ایستگاه چاتراپاتی شیواجی در مرکزی شهر بمبئی یکی از این بنا های حیرت انگیز است، نمونه ای فاخر و زیبا از معماری سبک گوتیک که در سال 2004 به عنوان یکی از میراث های جهانی یونسکو شناخته شده است.

2safar

ایستگاه چاتراپاتی شیواجی، ایستگاه راه آهنی است که به سبک معماری ویکتوریا-گوتیک در هند ساخته شده است. این ایستگاه در اواخر قرن نوزدهم به یاد مکله ویکتوریا ساخته شد و نام او نیز بر روی این ایستگاه گذاشته شد. ایستگاه چاتراپاتی شیواجی در منطقه تجاری مرکزی (CBD) بمبئی قرار دارد و پایانه ای شلوغ محسوب می شود، این ایستگاه بمبئی را از طریق راه آهن به تمام نقاط کشور وصل می کند. ایستگاه چاتراپاتی شیواجی نمادی برای فناوری بزرگ انقلاب صنعتی است که با سبک های ویکتوریا / معماری ایتالیایی گوتیک ادغام شده است و تاکید چند باره ی ما به تلفیق این دوسبک به واسطه ی اهمیت نمادین ساخت این ایستگاه در زمان خود بود. این سازه نشان دهنده قلب بازرگانی این شهر است و همچنین نمادی از قدرت و اشتراک منافع بریتانیا در آن دوره ی هندوستان است.

2safar

جدا از اینکه ایستگاه چاتراپاتی شیواجی از معماری ویکتوریایی-گوتیک برخوردار می باشد، بخش هایی از این بنای بزرگ برگرفته از المان های معماری سبک مغول که تکامل یافته ی آن را می توان در سبک هندی قرن نوزدهم مشاهده کرد. به نوعی این ایستگاه آغاز حرکت و رونق اقتصادی در شهر بمبئی به شمار می رود.ارتباطات شکل جدید و سریعی به خود می گیرد، مشاغل تازه و مدنی آغاز به کار می کنند. می توان ایستگاه چاتراپاتی شیواجی را آغاز حرکت اقتصادی بمبئی دانست، حرکتی که رونق و فعالیت در این شهر را رقم زد و صنعت فیلم هند یکی از نمود های تحرک اقتصادی بمبئی در قرن بیستم است و این ایستگاه شاهد همه ی این رخداد در این شهر بزرگ می باشد.

2safar

همان طور که گفتیم ایستگاه چاتراپاتی شیواجی ، قبلاً با نام ویکتوریا شناخته می شد. این ایستگاه توسط معماری انگلیسی به نام استیونس طراحی شد. در خلال سال های بعد این ساختمان به نمادی از بمبئی تبدیل گردید و به نوعی به دلیل معماری این ساختمان باشکوه ،بمبئی را "شهر گوتیک" نام گذاری کردند. پیش از آن، در دهه 1850 ، راه آهن بزرگ شبه جزیره هند در این منطقه فعالیت داشت و. ایستگاه "بوری بندر" در امتداد مناطق شرقی بمبئی، ایستگاه اصلی شهر به شمار می رفت و محل تبادلات و فعالیت های تجاری بود، این ایستگاه اولین سرویس ریلی را رد شهر بمبئی هدایت می کرد و مسافت 34 کیلومتری را طی می نمود. با افزایش قدرت انگلیس و بالا رفتن مبادلات ، آن ایستگاه توسط استوینس معمار انگلیس دوباره طراحی و ساخته شد و بنای ایستگاه چاتراپاتی شیواجی که در آن زمان ویکتوریا نامیده می شد، شکل گرفت.

2safar

ساخت ایستگاه چاتراپاتی شیواجی 10 سال به طول انجامید و در تاریخ 1887 افتتاح شد. در آن زمان ، ساختمان گرانترین سازه در بمبئی بود که 260،000 پوند استرلینگ هزینه بر داشت. این ایستگاه برای رسیدگی به ترافیک اصلی ریلی ساخته شده است و در سال 1929 ، ایستگاه جدید و یک دفتر اداری توسط راه آهن مرکزی به آن اضافه شد. در سال 1996 ، وزیر راه آهن هند، سوره کالمدی نام این ایستگاه را به از ویکتوریا به پایانه ی چاتراپاتی شیواجی تغییر داد. برای ادامه آشنایی با این بنای زیبا با ما در 2SAFAR همراه باشید.