جاذبه های گردشگری جهان - باغ مدور هوریمان بمبئی هند

جاذبه های گردشگری جهان - باغ مدور هوریمان بمبئی هند

2safar

در محوطه ی قلعه بمبئی ، در جنوب این شهر، گردشگران یکی از پارک های قدیمی و تاریخی بمبئی را خواهند دید که یکی از بزرگترین پارک جنوب بمبئی به شمار می آید. این باغ با ساختمان ادارای و مهم از جمله اولین بانک های شهر احاطه شده و نمای بسیار زیبایی پیدا کرده است. باغ مدور هوریمان در حدود 10 هزار متر مربع مساحت دارد. این باغ در دوران تسلط استعمار بریتانیا بر بمبئی ساخته شد، در آن زمان این پارک برای ایجاد فضای سبز در جنوب شهر با نام بمبئی سبز Bombay Green شکل گرفت، اما با خروج بریتانیا از هندوستان و استقلال این کشور، در سال 1947 به نام هوریمان تغییر یافت. بنیامین هوریمان سردبیر روزنامه Bombay Chronicle بود که در دوران مبارزات مردم هند به رهبری مهاتما گاندی از این جنبش حمایت کرد و پس از استقلال یافتن هند، به پاس حمایت و تلاش های او از جنبش استقلال هند نام باغ را به هوریمان تغییر دادند.

2safar

یکی از جاذبه های گردشگری کشور هند برگزاری جشن ها و مراسمات مختلف به بهانه های گوناگون است و باغ هوریمان هم در طول سال محل برگزاری یکی از جشن های موسیقی پرطرفدار بمبئی با نام روحانیات Ruhaniyat است که عده زیادی از شهروندان هندوستان را از نقاط مختلف این کشور به بمبئی و باغ هوریمان می کشاند. از این رو، گردشگران در زمان برگزاری این جشن موسیقی شاهد شب های بسیار زیبا و شادی در این مکان خواهند بود، که از جمله مراسم های دیدنی بمبئی به شمار می آید. سنگ بنای اولیه پارک را در سال 1821 گذاشتند اما روند ساخت آن در حدود 12 سال به طول انجامید و در سال 1842 روند ساخت آن انجام گرفت. با شکل گیری این پارک دایره ای، فرماندار انگلیسی بمبئی به فکر احداث ساختمان های اداری دورتا دور محوطه ی پارک افتاد و پیدمان درختان به صورت دایره ای آغاز شد و باغ در سال 1872 شکلی کنونی اش را پیدا کرد. پارک هوریمان از جمله پارک های دیدنی و زیبای شهر بمبئی است که انجمن های مختلفی در این پارک جلسات خود را برگزار می کنند.

2safar

شکل و ساختاری معماری این پارک از ویژگی های خاص آن به شمار می رود، همان طور که گفته شد پارک مدور هوریمان با مساحتی در حدود 10 هزار متر مربع، با ساختمان های اداری احاطه شده اند که ساختار معماری آنها هم به زیبایی باغ و محیط اطراف آن افزدوه است. چیدمان درخت ها، با مسیر های پیاده روی به گونه ای است که فضای دلنشینی را برای عابر و گردشگران ایجاد می کند. از دیگر نکات قابل توجه کاشت درخت های فصل های مختلف در این پارک است که در هر فصل برخی از آنها شکوفا می شوند و محیط پارک متعلق به یک فصل نیست و در تمام طول سال زیبا و دلنشین است. بنا ها و ساختمان های اطراف هم بخشی از جاذبه های این محیط به شمار می آیند به طور مثال می توان به کتابخانه انجمن تاریخ آسیا در اطراف پارک مدور هوریمان اشاره کرد. کلیسای جامع سنت توماس نیز در نزدیکی این پارک قرار دارد. بدون شک این باغ از جمله مکان های خاطره انگیزی خواهد بود که گردشگران در شهر بمبئی در آن قدم زده اند.

2safar