جاذبه های گردشگری جهان - باغ های گورکانی(باغ های مغولی) دهلی هند - قسمت اول

جاذبه های گردشگری جهان - باغ های گورکانی(باغ های مغولی) دهلی هند - قسمت اول

2safar

در معرفی جاذبه های گردشگری شهر دهلی شما را بر خی باغ های و پارک های زیبا مانند باغ لودی آشنا کردیم که این باغ های در دوران امپراتوران مغول گورکانی تاسیس شدند، اما در گوشه و کنار دهلی باغ های متعددی وجود دارد که همچنان ماهیت باغ مانند خود را حفظ کرده اند و امروزه به عنوان جاذبه های گردشگری پذیرای مهمانان این شهر تاریخی هستند و اوقات لذت و بخشی و شیرینی را برای آنان می زنند.که در این بخش می خواهیم شما را با این باغ ها آشنا کنیم، با ما در این مسیر سبز و تاریخی همراه باشید.

2safar

باغ های گورکانی که در برخی متون از آن به عنوان باغ های مغولی یاد می شود، سبک و ساختار متفاوتی نسبت به دیگر دوره های تاریخی در هندوستان دارند و همین خاطر ، ساختار متفاوت آنها تا به امروز پا برجا بوده و امروزه به شدت مورد علاقه شهروندان و گردشگران دهلی قرار دارند. مهمترین نکته ای که در این خصوص وجود سبک این باغ هاست، این باغ ها بر اساس المان های سبک باغ های ایرانی ساخته شده اند و بدون شک این شکل از ساختاربندی باغ ها را باید باغ ایرانی نامید، به همین دلیل انتخاب نام باغ های گورکانی در دهلی بهترین اسم برای آنهاست. اگر به خاطر داشته باشید در معرفی آرامگاه همایون شاه و برخی دیگر از بزرگان و آثار متعلق به دوران گورکانی اشاره کردیم که در خلال سلطنت همایون شاه پسر بابر اولین پادشاه امپراتوری گورکانی، به دلیل حمله قوای افغان به رهبری شیر شاه، به ایران گریخت و در دربار شاه تهماسب ساکن شد، اما پس نزدیک به 15 سال با حمایت پادشاه ایران شاه تهماسب صفوی به هندوستان حمله کرد و تخت پادشاهی اش را باز پس گرفت، این رخداد باعث شد تاثیر پذیری و همچنین نفوذ به ویژه فرهنگی ایران در شبه قاره شد، و فرزندان گورکانی هم همواره ارتباط نزدیکی با فرهنگ و ادبیات ایران داشتند، به گونه ای که برخی متون تاریخی از امپراتوری گورکانی با عنوان امپراتوری فارس زبان یاد کرده اند.

2safar

به همین جهت یکی هنگامی که به سراغ باغ های گورکانی می رویم، دانستن این پیشینه ی تاریخی بسیاری از موضوعات را برای گردشگران روشن می کند و دلیل این سبک از باغ های گورکانی را بر ملا می سازد. اما پیش از پرداختن به باغ های گورکانی ، دانستن ویژگی باغ های ایرانی جذابیت باغ های متعلق به امپراتوری گورکانی در دهلی برای شما بیشتر خواهد کرد. باغ های ایرانی با برخورداری از المانی هایی خاص بر پایه عناصری معماری شامل ساختاری هندسی، آب ، درختان و کوشک و یا ساختمان مرکزی در وسط باغ ها تشکیل می شوند. بسیاری بر این باورند که این شکل از معماری باغ متعلق به دوران هخامنشی (پاسارگاد در شیرازِ ایران) و دوران ساسانی است که در دوران پس از اسلام در ایران هم شاهد آن هستیم، جریان داشتن آب به صورت روان و کانالیزه شده در قسمت های مختلف باغ به طورت منظم و هندسی، در کنار فضای سبز و درخت کاری که گونه های مختلفی از درختان را شامل می شود و همچنین کوشک یا ساختمانی که در ویط باغ ساخته می شود که از همه طرف به باغ منتهی می شود و حوض های بزرگی در مقابل کوشک قرار دارند، همه این المان های باغ های ایرانی هستند که می توان در باغ های گورکانی شاهد آنها بود، با ما در این مسیر همراه بمانید.

2safar