جاذبه های گردشگری جهان - کاخ تاج محل بومبای هند

جاذبه های گردشگری جهان - کاخ تاج محل بومبای هند

2safar

برای آغاز سفرمان در شهر معروف بومبای یا همان بمبئی خاطره انگیز، بهتر است از یکی از نماد های زیبای شهر شروع کنیم، جایی که زیبایی چشم نواز این مکان و شهرت اش گردشگران این شهر را برای دیدن آن مشتاق می کند. هتل تاج محل یکی از زیبا ترین بنا های شهر بومبای است، یک هتل لوکس تاریخی محسوب می شود. این هتل در منطقه کولابا Colaba در بمبئی قرار دارد. این هتل زیبا 107 سال پیش در سال 1903 ساخته شد و تا به به امروز بخش مهمی از هویت شهر بمبئی به شمار می رود. هتل کاخ تاج محل در مجاورت دروازه هند و مشرف به بندر بمبئی نمایی فاخر و باشکوه به شهر بخشیده است. هتل تاج محل توسط صنعتگری از پارسیان هند به نام جمشید جی تاتای طراحی و ساخته شد البته سال 1903 سال افتتاح این هتل باشکوه به شمار می رود و روند ساخت آن از چندین سال قبل آغاز شده بود.

2safar

کاخ تاج محل نمونه فاخری از و زیبا از معماری اسلامی – اروپایی است، البته این سبک از معماری را در متون هندی و اروپایی بکار برده اند. این درحالی است که طراح و سازنده ی پارسی آن می تواند راهنمای بهتری باشد که سبک معماری اسلامی بیشتر وابستگی را به معماری ایرانی دارد. هتل تاج محل با 22 طبقه دارای چشم انداز فوق العاده ای به سمت دریاست. ساختمان هتل گنبدهای زیبایی دارد اما بزرگترین گنید بنا یک قوس بزرگ و برجسته است که بر گرفته از معماری ایرانی اسلامی متعلق به قرن شانزدهم میلادی می باشد و به درستی می توان این هتل باشکوه را یکی از نمونه های فاخر معماری شرق دانست. ستون ها و بال های کناری بنا هم برگرفته از المان های معماری هندی هستند، که گردشگران را شگفت زده خواهند کرد.

2safar

کاخ تاج محل 565 اتاق ، 46 اتاق سوئیت ، اتاق ضیافت ، 11 رستوران و آبگرم Jiva دارد. این هتل همچنین دارای حمام های ترکی ، لباسشویی برق ، فروشگاه شیمیدان ها ، بازی ها و خدمات بانکی است.که 19 مورد از سوئیت های آن با تم های مختلفی همچون دلفین ، مرجان ، هلندی و ماراتا شکل گرفته اند. این هتل دارای اتاق ها و سوئیت های لوکس از جمله اتاق جذاب 465m² Tata Suite ، Rajput Suite و Presidential Suite می باشد که از شهرت جهانی برخوردار اند.

2safar

دکوراسیون داخلی و زیبای این هتل در کنار نمایی بیرونی شکوه جلال بسیاری را به کاخ بخشبده اند به نحوی که این هتل زیبای یکی از نمود های مدرن و شکیل شهر به شمار می آید و برای بسیاری از گردشگران نماد شهر بمبئی است. یکی از رخ داد های مهم تاریخ این بنا حمله ی تروریست ها به این کاخ در 26 نوامبر 2008 بود. که این حمله و درگیری های پلیس با تروریست ها تقریباً سه روز به طول انجامید ، هتل به شدت آسیب دید. بعد از آن حمله هتل در 21 دسامبر 2008 دوباره افتتاح شد و کاخ تاج محل بار دیگر به عنوان یکی از نماد های شهر زیبایی و شکوه را نمایان ساخت. نماد های شهری در چنین مواقعی نماد زندگی دوباره ، ایستادگی شهر ها و هویت آنها به شمار می روند و کاخ تاج محل یکی از زیبا ترین آنهاست.

2safar