جاذبه های گردشگری جهان - تراس هاوسز افسوس کوش آداسی

جاذبه های گردشگری جهان - تراس هاوسز افسوس کوش آداسی

2safar

کاخ ها، قلعه ها و عمارت های اشراف و بزرگان در دوره های مختلف تاریخ همیشه مورد توجه بوده است، تصور اینکه زندگی مردم عادی چرا به جاذبه های گردشگری تبدیل نشده یک اشتباه فاحش است، گردشگران از هرکجای دنیا که باشند، زندگی مردم عادی و امورات و بخش های روزمره ی زندگی آنها در دوران مختلف برایشان جذابیت بیشتری دارد، چرا که خود را بیشتر شبیه آنان می دانند، اما دلیل توجه به خانه های اشرافی، کاخ های پادشاهان و عمارت های بزرگان و ثروت مندان به واسطه ی آثار و بنا های بجا مانده از این اقشار است، چنین قشر هایی توان مالی بیشتری برای ساخت خانه ای محکم تر و با تزئینات هنری و بکار گیری هنر معماری متعلق به هویتشان را داشته اند و پس از گذر چندین قرن تنها چنین بنا های برجا مانده است. در پس چنین بنا هایی امکان فهم و دریافت المان های هویتی دوره های مختلف از زندگی مردم ممکن می باشد و تاریخ بافته هایش را کنار هم می گذارد.

2safar

در شهر افسوس هم یکی از جاذبه های مشهور و با شکوه این شهر را خانه های متعلق به اقشار پردرآمد، ثروتمند و بزرگان شهر تشکیل می دهد، که در هر دوره ی تاریخی به بخشی از این بنا ها اضافه شده است، به گونه ای که گردشگران در هنگام عبور از محوطه ی خانه های تراس ها (خانه های ثروتمندان و بزرگان ) به خوبی متوجه چندگانگی اثر و تکمیل خانه ها در دوره های مختلف تاریخی می شوند. این اثر زیبا بر روی تپه ای مقابل معبد هادریان قرار دارد و اثری متاثر از عصر یونان و معماری رومی است. هرچند شهر افسوس با وجود هویتی یونانی و رومی اش دارای هویتی مدیترانه ای بوده و این دو تمدن و امپراتوری غربی هم بخش هایی از تمدن مدیترانه ای افسوس را پذیرفته اند. این خانه ها از طریق یک مسیر به هم متصل هستند و ساختار بسیار زیبایی دارند .

2safar

گردشگران در بخش های مختلف این خانه های می توانند آثار و هنر های بسیار زیبا و نادری را از نزدیک مشاهده کنند. موزائیک های رنگی بسیار زیبا در کنار نقاشی های آب رنگی که بر روی لایه های گچ دیوار کشیده شده، قسمت های چشم نوازی را تشکیل می دهند. سنگ های مرمر را هم می توان در خانه های متفاوت مشاهده کرد و با بخش هایی از سبک زندگی اشراف و هویت های فرهنگی و هنری موجود در آن جوامع به عنوان برجسته ترین المان های اجتماعی آن دوران آشنا شد. در چنین مکان هایی معماری تبلور می یابد و لایه های پنهان و پیدایی از هویت و تاریخ یک سرزمین به نمایش گذاشته می شود. از دیگر قسمت های قابل توجه در این هفت خانه، تصاویر و نقاشی های گلادیاتورها و حیوانات است که در کنار اشعاری عاشقانه قرار گرفته اند. همچنین باستان شناسان توانسته اند لیست های خریدی را در این مکان باستانی پیدا کنند که به زندگی روزمره و جاری مردمان آن دوره ی تاریخی اشاره دارد.

2safar

برخی از نقاشی های دیواری سالم مانده اند وتصاویر نقاشی شده ی آنها هم قابل تشخیص هستند و کمتر آسیب دیده اند، این نقاشی ها از ارزشمند ترین بقایای خانه های تراس ها محسوب می شوند، در این نقاشی ها تصاویر فلاسفه، بزرگان و اشراف دوره های مختلف تاریخی شهر افسوس و یونان باستان را بر روی دیوارهای اتاق های کوچک و سالن های بزرگ خواهید دید ، که آثار بسیار ارزشمند و زیبایی به شمار می روند. یکی از نکات جالب در این خانه استفاده از گرمایش حمام ها برای گرمایش این خانه هاست که قرمت این بخش های به قرن سوم میلادی بازمی گردند. دیدن این جاذبه ی زیبا و باستانی را از دست ندهید.