جاذبه های گردشگری جهان - افسوس کوش آداسی - قسمت اول

جاذبه های گردشگری جهان - افسوس کوش آداسی - قسمت اول

2safar

خاورمیانه، آسیای مرکزی، قفقاز ، بین النهرین و آسیای صغیر هرکدام در دوره های تاریخی متفاوت شاهد ظهور و سقوط امپراتوری های بزرگ، تمدن های بارور و شهر هایی افسانه ای بودند. گردشگران در مسیر سفر از شهرهایی تفریحی عبور می کنند، در کنار سواحل اوقات لذت بخشی خواهند داشت و در میان بازار و دیگر اماکن تفریحی و گردشگری خاطرات بسیاری رابه ذهن خواهند سپرد، اما شهر های باستانی قصه ی خود را دارند. شهر های باستانی داستان گویند و روایت گر، هیجان انگیز اند و عین حال بهترین آموزگار. گردشگران در شهر های باستانی و تاریخی، علاوه بر دیدن مکان هایی زیبا، بناهایی فاخر و آثاری حیرت انگیز، خود را به سفری تاریخی می برند، سفری که گردشگران خود هدایت گر آن هستند.

2safar

شهر اِفِسوس یا اِفِسُس یکی از همین شهر هاست که در بیست کیلومتری شهر تفریحی و تاریخی کوش آداسی قرار دارد و گردشگران برای رسیدن به این شهر باستانی می توانند از شهر ازمیر هم راهی این شهر شوند. نزدیک ترین شهر امروزین به این مکان باستانی سلوجک یا سلجوق است، این شهر تاریخی پس از یک و قرن نیم کاوش باستان شناسان و تاریخدانان دوباره سر از خاک بیرون آورد و داستان نهفته در بنا ها و امکان باشکوه اش را عرضه کرد. افسوس یکی از مجموعه های بی نظیر از تمدن مدیترانه ای است که از دوران یونان تا روم را در بر می گیرد. این شهر یکی از پایتخت های امپراتوری روم در آسیای صغیر بود و در دوران شکوه عظمت در حدود 250 هزار نفر در این شهر زندگی می کردند، این درحالی است که اگر تعداد تجار، بازرگانان، ملوانان و مسافران را به تعداد ساکنین شهر افسوس اضافه کنیم رونق اقتصادی شکوفا و جمعیت شهر بیشتر خواهد شد و تازه زائرین پر شمار معبد آرتمیس را هم باید به ساکنین شهر افِسوس افزود.

2safar

شهر افسوس پس از رم، اسکندریه و آنتیوک چهارمین شهر بزرگ امپراتوری پر شکوه روم بود، همین کافی است تا گردشگران خود را آماده ی دیدن بنا هایی عظیم، نماهایی زیبا، معماری های فاخر و تاریخی شگفت انگیز کنند و درست همین گونه است، شهر افسوس مجموعه دیدنی از تمدن های حاضر در این ناحیه است و دوره های مختلفی از تاریخ مردمان این نواحی و بخش هایی از تاریخ جهان را روایت می کند. افسوس معنی واقعی شهری باستانی است که تنوع جهان مدیترانه ای و تمدن های آن را بازتاب خواهد داد. گردشگران در این شهر شاهد یکی از هفت عجایب جهان باستان هستند، مجموعه های بی نظیر و شگفت آور که در ادامه مسیر 2safar به این شهر با بخش ها و قسمت های مختلف آشنا خواهید شد. معبد آرتمیس ، کتابخانه ی سلسیوس، کلیسای سنت جان، خانه مریم مقدس، خانه ویرجین و ..... از جاذبه های تاریخی و افسانه ای این شهر باستانی هستند که گردشگران را با جهانی شگف انگیز رو به خواهند کرد.

2safar

بر اساس گفته های تاریخدانان آپاشام نام دیگر افسوس بوده که در دوران باستان، پیش از یونانی ها و رومی ها، هیتی ها در این نواحی زندگی می کردند و قدمت این شهر به حدود 6 تا 5 هزار سال پیش از میلاد مسیح می رسد اما هویت و شهرت این شهر باستانی وام دار آثار و بقایای رومیان و یونانیان است، با ما در سفر به این شهر افسانه ای همراه باشید.