جاذبه های گردشگری جهان - جزیره ی فیل ها بمبئی هند - قسمت ششم

جاذبه های گردشگری جهان - جزیره ی فیل ها بمبئی هند - قسمت ششم

2safar

در ادامه معرفی آثار و سنگ نگاره های شگفت انگیز غار اصلی جزیره ی فیل ها به ناتاراجا(Nataraja) می رسیم. ناتاراجا به معنای خدا رقص است که در قسمت غربی ورودی شمالی غار اصلی می توانید شیوا را در نقش ناتارجا، ارباب رقصندگان ببینید. که به آن نیتامورتی هم گفته می شود. این سنگ نگاره دارای ارتفاعی در حدود 4 متر است که در 3 و نیم متر پهنا نمایی بسیار زیبا دارد که متاسفانه قسمت وسیعی از این اثر بی نظیر به شدت آسیب دیده و از بین رفته است، با این وجود، با توجه به بقایای برجامانده، شیوا در حالتی رقصنده به نمایش ترسیم شده و جزئیات بسیار زیبایی در کنار این تصویر از دل سنگ بیرون کشیده شده اند. این سنگ نگاره بخش هایی از زندگی زاهدانه و معناگرایانه هندوها را منعکس می کند.

2safar

تابلوی سنگی دیگری که در معرض دید گردشگران قرار دارد و آنها می توانند مانند یک کتاب صفحه های آن را ورق بزنند، سنگ نگاره ای است، که شیوا و پارواتی را در کوه کایلاشا(Kailash) نشان می دهد و روایت گر یکی از افسانه های هندی دیگر در غار اصلی است. در واقع این تابلو های سنگی بزرگ داستان های مصوری هستند که در خلال قرن 5 تا 6 میلادی در این مکان به عنوان عنصری ماندگار از هویت و باور های اعتقادی هندو وبودا ساخته شده اند . امروزه گنجینه ی بسیار ارزشمندی برای اعتقادات مذهبی هندوها محسوب می شوند و همچنین گردشگران بسیاری را در نقاط مختلف جهان برای بازدید از این اثر شگفت انگیز به بمبئی و جزیره ی فیل ها می کشاند، سفری که هیجان و کشف دنیاهایی تازه را به ارمغان خواهد داشت.

2safar

حرم لینگا(Linga) یا به معنای دقیق تر زیارتگاه مرکزی است در غار اصلی قرار گرفته و شامل یک مربع سنگی با در های ورودی جانبی است. این زیارتگاه هم متعلق به شیوا ست که دو نگهبان، در مقابل در های این زیارتگاه به صورت سنگ نگاره های بزرگ حکاکی شده اند و گردشگران از هر سمت که وارد غار اصلی شوند می توانند این زیارتگاه مرکزی را مشاهده کنند. باور های در غار اصلی جزیره ی فیل ها نمای اساطیری به خود می گیرد و گردشگران هم لذت سفر به هند را می توانند در این غار بچشند.

2safar

اما این تنها زیارتگاه غار اصلی نیست، گردشگران در قسمت های شرقی تالار اصلی می توانند حرم شاکتیسم یا همان شاکتی پرستی و شاکتام را ببینند، شاکتیسم در کنار شوایسم و ویشنویسم سه شاخه ی اصلی هندوئسیم را تشکیل می دهد. هنگامی که گردشگران به این غار های قدم می گذارند، پا به دنیای هندوئیسم گذاشته اند، دنیای که شاید در این مکان با آن آشنا می شوند و اگر اطلاعات هم در خصوص این دین وجود داشته، با بخش های اصلی و مهم این هویت دینی مردمان هند آشنا می شوند و می توانند پازال های مختلف آن را از نزدیک لمس کنند. سنگ نگاره یها غار اصلی در نگاه اول به هم شبیه اند، اما هر کدام بخش مهمی از باور های هندو را روایت می کند و هر تابلوی سنگی دربردانده داستان ها و رمز های بسیاری است که هر بخش آن اهمیت ویژگی پیدا می کند و پس از بیرون آمدن از غار اصلی بدون شک در عین هیجان دیدن چنین فضایی از آسیب های بخش های مهمی از سنگ نگاره ناراحت خواهید شد.

2safar