جاذبه های گردشگری جهان - جزیره ی فیل ها بمبئی هند - قسمت سوم

جاذبه های گردشگری جهان - جزیره ی فیل ها بمبئی هند - قسمت سوم

2safar

غار های معروف و نادر جزیره ی فیل ها، از سنگ های بازالت ساخته شده اند و که این غار ها شامل 5 گروه از غار های بسیار زیبا و نادر در ضلع غربی جزیره می شوند. که گردشگران آنها را تحت عنوان مجسمه های هندو می شناسند. اصلی ترین غار این محوطه، غار شماره ی 1 است که درست در مقابل بندر بمبئی قرار گرفته و رو به سمت آنجاست. مابقی غار های این هم در کنار غار شماره ی یک در اطراف هم قرار گرفتند و علاوه بر ورودی غربی به سمت غار شماره ی 1 ورودی های دیگری هم در ضلع شمالی و شرقی نیز قرار دارد. کلیه ی غار ها و معابد سنگی جزیره ی فیل ها در حدود 5600 مترمربع مساحت دارد که از نظر نمونه ای نادر و بسیار شگفت انگیز به شمار می آید.

2safar

غار شماره ی 1 در حدود 39 متر عمق دارد که، مجسمه ی بزرگ و زیبای شیوا نیز در آنجا قرار دارد، این معبد سنگی را محل زندگی شیوا می دانند، که داستان ها و افسانه های شیویسم را روایت می کند و گردشگران می توانند بر روی نقشو حکاکی شده ی این غار تصاویر و روایت های این باور هندی را نظاره کنند. البته بسیاری این غار را غار بزرگ هم می نامند، که از یک تالار مربع شکل تشکیل می شود. قدمت این مکان به حدود 500 تا 600 سال پیش می رسد. یکی از نکات جالب برای گردشگران ورودی اصلی این تالار بزرگ است، چرا که ورودی این تالار نسبت به ساختار آن کوچک است و محیط بزرگ و زیبایی را در درون خود پنهان کرده است، این وردی در قسمت شمالی قرار گرفته و دو ورودی دیگر هم در قسمت ها غربی و شرقی تعبیه شده اند. این تالار به شکلی است که یک مربع بزرگ در وسط قرار می گیرد و غار های دیگر در درون غار اصلی مانند اتاق های کوچک به تالار متصل می شوند.

2safar

از قسمت های دیدنی و جذاب این غارها ستون های سنگی و زیبایی هستند که در سراسر غار قابل مشاهده اند، گردشگران از ورودی ها تا قسمت های داخلی غارهامی توانند ستون های متعدد این مجموعه را به صورت ردیفی و منظم در کنار هم ببینند که یکی از مشخصه های اصلی معماری این غار های به شمار می روند حتی سقف غار ها تحت پوشش اتصال و بهم رسیدن ستون ها قرار می گیرد که نمایی زیبا به این مجموعه ی بی نظیر بخشیده است. یکی از رخ داد های تلخ این غار های آسیب هایی که بنا بر گفته ی تباستان شناسان در دوران پرتغالی و انگلیسی ها به این مکان تاریخی وارد شده و بسیاری از نقوش و مجسمه های معبد آسیب دیده اند و گردشگران می توانند، زخم های وارد شده ی استعمار را بر پیکر این سرزمین غنی، به صورت نمادین در این معابد زیبا و باشکوه ببینند. در ادامه مسیر سفرمان به غار شماره ی یک با مجسمه ها، معبد ها و جزیئیات بیشتر این مکان تاریخی آشنا می شویم و زیبایی های گوشه گوشه ی آن را از نزدیک خواهیم دید.

2safar