جاذبه های گردشگری جهان - جزیره ی فیل ها بمبئی هند - قسمت دوم

جاذبه های گردشگری جهان - جزیره ی فیل ها بمبئی هند - قسمت دوم

2safar

در ادامه ی معرفی جاذبه های گردشگری بمبئی به جزیره ی فیل های رسیدیم ، جزیره ی زیبا با غار هایی شگفت انگیز و تاریخی، در خصوص اطلاعات کلی این جزیره و غار ها سخن گفتیم، اما بهتر است از قبل از پرداختن به زیبایی ها و بخش های مختلف غار های این جزیره ابتدا نگاهی کلی به جزیره ی فیل ها بندازیم. همانطور که در مطلب قبلی 2safar عنوان شد با ورود پرتغالی ها به این جزیره در حدود قرن شانزدهم میلادی، ناشناخته های این جزیره بیشتر مورد توجه قرار گرفت و در قرن 19 و 20 تحقیقات گسترده ای در مورد این جزیره صورت گرفت.

2safar

در متون هندو و بودائی اطلاعات چندانی در خصوص تاریخ این جزیره در دست نیست اما باستان شناسان در کاوش های خود، خبر از گذشته ای کهن در این جزیره داده اند، براساس یافته های باستان شناسان ، شواهدی به دست آمده که نشان دهنده ی سکونت انسان در چند قرن قبل از میلاد مسیح در این جزیره است، که به طور دقیق می توان آنها را متعلق به قرن دوم پیش از میلاد دانست، هر چند سکه هایی متعلق به Kshatrapas (ساتراپس غربی) از قرن چهارم پیش از میلاد در بخش هایی از این جزیره کشف شده است، اما به طور مشخص سکونت انسان از قرن دوم پیش از میلاد به بعد را در این جزیره می توان به عنوان یک سکونت گاه دایمی دانست. مهمترین دوره ی تاریخی این جزیره به امپراتوری گوپتا باز می گردد که بخشی از قلمرو این امپراتوری به شمار می رفت.

2safar

با این حال، این نشانه ها و بقایای باستانی به آثار موجود در غار های این جزیره ارتباط اندکی دارند وتنها در دوران امپراتوری گوپتا بخش های از غار تکوین شده اند .همان طور که می دانید آثار موجود در غارها متعلق به قرن پنج تا هشتم میلادی می باشند. بسیاری از باستان شناسان، بقایای غار های جزیره ی فیل ها را به دوران پادشاهی کرشناراجا از سلسله ی کلاچوری می دانند که به قرن ششم میلادی باز می گردد. از این رو، گردشگران می توانند در جزیره ای قدم بگذارند که چند هزار سال محل زندگی انسان ها بوده و از قرن پنج به بعد به عنوان یکی از نقاط تمدنی هند و جهان بخش های مهمی از تاریخ این کره ی خاکی را در خود حفظ کرده است.

2safar

بنابراین هیجان قدم گذاشتن در این جزیره ی سرسبز و زیبا را نمی توان از دست داد، تجربه ای که با توجه به اهمیت غار ها و بقایای موجود در آنها، ماندگاری و اهمیت بیشتری پیدا می کند. غار های جزیره فیل ها، امکان مطالعه ی ادبیات باستاتی و تاریخی معابد هندو و بودایی را برای متخصصان این حوزه مهیا ساخت و گردشگران امروزه به خوبی می دانند با آثاری مواجه هستند که با الهام از اساطیر، مفاهیم و اندیشه های معنوی هندو و بودا ساخته شده اند و بخش مهمی از هویت این دو باور تمدنی را پیش روی خود می بینند. گردشگران در غار های جزیره ی فیل ها، نماد شیوائیسم یا دین شیوایی که فرقه ای از دین هندوست را از نزدیک خواهند دید. پرستش شیوا محور اصلی این فرقه ی مذهبی است و گردشگران با نماد های عینی این باور مذهبی رو به رو هستند، یکی از ویژگی های خاص این جزیره معماری بی نظیر آثار و بقایای موجود در غار ها است، که عینیت بخشیدن باور ها و اساطیر داستانی هندو و بودایی را در نمود های معماری آن سازه ی شگفت انگیز مشاهده می کنند. با ما در 2safar همراه باشید تا در سفر به درون این غار ها با آنها آشنا شویم.