جاذبه های گردشگری جهان - جزیره ی فیل ها بمبئی هند - قسمت اول

جاذبه های گردشگری جهان - جزیره ی فیل ها بمبئی هند - قسمت اول

2safar

هند کشوری است که گردشگران در هر گوشه ی آن هیجان زده و شگفت زده خواهند شد، کشوری که با تنوع فرهنگی بسیار بالا، جاذبه هایی بسیار خاص و کم نظیر را در خود جای داده است و بمبئی خود مجموعه ای بی نظیر و فوق العاده است که گردشگران را با جاذبه های دیدنی اش، انگشت به دهان خواهد کرد. یکی از این جاذبه های دیدنی و حیرت انگیز جزیره ی فیل هاست. مکانی رازآلود و شگفت انگیز که در مسیر 2safar به این مکان با آن آشنا خواهید شد.

2safar

بر اساس تحقیقات صورت گرفته این مجموعه ی بی نظیر متعلق به سال های ین 450 و 750 میلادی است که دخمه های پرپیچ و خم و معابدی زیبا در درون غار امروزه گردشگران بسیاری را به سوی خود می کشاند. غار های این جزیره نمایانگر برخی از برجسته ترین حکاکی های معابد هند که متعلق به آئین هندو و بودایی می باشند. این جزیره که امروز آن را با نام جزیره ی فیل ها می شناسند، نام محلی اش گراپوری (شهر غارها) است که این مجموعه ی شگفت انگیز و زیبا در 10 کیلومتری شرق دروازه هند در جنوب بمبئی قرار دارد. در طول قرن نوزدهم و بیستم ، مورخان و دانشمندان اطلاعات بسیاری در میان آثار آن کشف کردند و با مطالعات بیشتر در خصوص سبک معماری و کتیبه ها ، معابد غار این آثار باشکوه رمز یابی شدند و امروزه گردشگران می توانند از این مجموعه با چشمانی باز و اطلاعاتی وسیع دیدن کنند. یونسکو این غار را به عنوان میراث بشری ثبت کرده است اثری که بخش مهمی از تاریخ هند و بمبئی به شمار می آید.

2safar

طی قرن ها مردمی محلی این جزیره را به عنوان گراپوری می شناختند.اما با ورود پرتغالی ها به این بخش از هند در سال 1534 فصل جدیدی در تاریخ این شهر و این جزیره باز شد و جهان با این اثر باشکوه آشنا شدند. پرتغالی ها بر اساس مجسمه عظیم فیل برش خورده که بر روی دریا ایستاده بود، نام این مکان را جزیر فیل ها گذاشتند. هرچند امروزه نمی توان اثری از آن فیل عظیم را در این جزیره دید و گردشگران می توانند یقایای آن فیل غول پیکر را در حیات باغ وحش Jijamata Udyaan ببینند. انگلیسی ها در دوران حکومت شان بر هند در تلاش کردند ، آن را به بریتانیا ببریند و در اثر این تلاش ناکام بخش هایی از این اثر تاریخی بی نظیرآسیب دید.

2safar

گردشگران برای رفتن به این مکان باید سوار قایق و کشتی شوند و پس از طی کردن مسافتی در حدود 45 دقیقه به این جزیره می رسند.در این جزیره دو غار قرار دارد که در ادامه ی مسیر با این دو اثر آشنا خواهید شد. پس از پیاده شدن از کشتی یا قایق، گردشگران تا رسیدن به غار اول فاصله یک کیلومتری در پیش خواهند داشت، مسیری زیبا با درختان نارگیل و میمون هایی که بخشی از هویت این جزیره به شمار می روند. علاوه بر این ، برای رسیدن به غار باید 120 پله ای را به بالای تپه ای طی کنند که دروازه ی ورودی غار به شکلی باشکوه و زیبا پیشروی گردشگران قرار خواهد داشت.با ما در ادامه این مسیر باشکوه همراه باشید.