جاذبه های گردشگری جهان - حمام بندرگاه افسوس ترکیه

جاذبه های گردشگری جهان - حمام بندرگاه افسوس ترکیه

2safar

معرفی ویرانه های سنگی بناهای مختلف در شهر افسوس را باید از زاویه های گوناگونی مشاهده کنیم، شاید تکرار بناهایی سنگی برای خوانندگانی علاقه مند به جاذبه های گردشگری افسوس هستند، چندان هیجان انگیز نباشد، اما ما در 2safar به دنبال ورق زدن کتاب افسوس هستیم. کتابی که می تواند کتابی تاریخی باشد و یا حتی رمانی تاریخی که رخداد ها و رویداد های بازی تاج و تخت افسوس را در بناها و ویرانه های امروزین اش روایت می کند. این بار 2safar در شهر افسانه های باستانی افسوس به سراغ یکی دیگر از مکان های عمومی و بهداشتی شهر می رود، مکان هایی که مانند باشگاه های مدرن امروزی چندین کارکرد اجتماعی و فردی در آنجا صورت می گرفت و ما امروز در قرن بیست و یکم شاهد چنین مجموعه های ورزشی و بهداشتی هستیم.

2safar

حمام بندرگاه یکی از این مکان هاست که امروزه یکی از جاذبه های باستانی شهر افسوس به شمار می آید، هرچند به دلیل کاوش های باستانی تور های گردشگری بازدید از این مکان را در برنامه های خود قرار نداده اند. این مجموعه تفریحی، ورزشی در شمال خیابان آرکادیان واقع شده است پلان کلی این مجموعه شامل یک حمام ، سالن بدنسازی ، سالن اجتماعات و یک منطقه ورزشی است. برخی از باستان شناسان این مجموعه را متعلق به در دوره امپراتور دومینیان می دانند که در قرون بعد مورد بازسازی های مکرر قرار گرفته که می توان به دو بازسازی شاخص در قرن سوم و چهارم میلای اشاره کرد. بخصوص بعد از زلزله ای که در سال 262 میلادی ثبت شده است.

2safar

البته گروه های باستان شناسی اتریشی که در اوایل قرن بیستم وارد افسوس شدند، به این باور دست پیدا کردند که مسافران این شهر تاریخی در ابتدا سفر و پیش از پا گذاشتن در خاک افسوس و از روی کشتی های شان این مجموعه را به اشتباه معبد آرتمیس می دانستند و همان گروه اتریشی در یافته های نادرستی این فرضیه را ثابت کرده اند و به این یافته دست پیدا کردند که این حمام متعلق به قرون ابتدائی میلادی است.

2safar

اما از آنجایی که قسمت اعظم ویرانه های بندرگاه افسوس در نزدیکی دریا هستند و این محیط در طول سالیان متمادی تا حدودی توسط مرداب ها و یک لایه سنگین از آوارها پوشیده شده و یافته های چندانی تا سال 1931 بدست نیامد اما در این دوره،باستان شناسان به یافته هایی دست پیدا کردند که حمام های بندرگاه افسوس یک حمام رومی است و المان های مختلفی از این سبک را می تواند در این بخش از شهر افسوس مشاهده کرد. در بخش ورودی مجموعه یک قسمت وسیع وجود دارد که می توان آن را و صحن ورودی دانست. هرچند به نظر می رسد. استخر در قسمت حمام قرار گرفته است. به طور که بخش هایی از استخر را می توان در کنار در قسمت ورودی حمام مشاهده کرد.مجسمه های از دیگر بخش های دیدنی این مجموعه به شمار می روند.در دهلیز کنار درب ورودی یک نقش سه جداره قرار دارد. استخر آب سرد در بخش میانی حمام قرار گرفته و اتاق هایی برای لباس و استراحت وجود ندارد. از بخش سرد حمام یک درب ورودی به قسمت گرم تعبیه شده و ورودی سه اتاق هم در قسمت های مختلف قرار دارند. از دیگر خدماتی که در بخش گرم حمام ارائه می شده می توان به سه اتاقی اشاره کرد که به منظور بازی های با توپ ، بوکس ، ژیمناستیک ، مراقبت از بدن و ماساژ مورد استفاده قرار می گرفتند. با ما در 2safar همراه باشید و بخش دگری از این شهر باستانی را ببینید.

2safar