جاذبه های گردشگری جهان - خاص محل دهلی هند

جاذبه های گردشگری جهان - خاص محل دهلی هند

2safar

اگر با 2safar همراه بوده باشید و ما در سفر به دهلی دنبال کرده اید، باید لال قلعه یا قلعه سرخ را به یاد بیاورید(لال قلعه یا قلعه سرخ را پیش تر در سایت 2safar برای شما معرفی کرده ایم، که در صورت عدم مطالعه می توانید به سایت مراجعه نمایید). در آنجا گفتیم که لال قلعه را شاه جهان پنجمیم امپراتور گورکانی بنا نهاد و لال قلعه کلکسیون بی نظیری از هنر معماری هندی، مغولی و ایرانی است، که در زمان انتقال پایتخت از آگرا به دهلی بنا شد و امروزه یکی از معروف ترین بنا های تاریخی کشور هندوستان و شهر دهلی به شمار می آید. اما این بار 2safar قصد دارد شما را با یکی از بنا های معروف این قلعه ی زیبا و فاخر آشنا کند، مکانی که آن را خاص محل می نامند.

2safar

خاص محل اقامتگاه شخصی پادشاه گورکانی بوده و از این نظر به لحاظ زیبایی اهمیت زیادی داشته که از نام آن نیز پیداست. خاص محل یکی از خاص ترین بنا های درونی قلعه ی سرخ به شمار می آید که مانند خود قلعه ی سرخ هم مجموعه ی کم نظیری از هنر های تلفیقی سبک هندی، مغولی و ایرانی است. گردشگرانی که وارد قلعه سرخ می شوند، می توانند خاص محل را در سمت شرق قلعه و در ردیف کاخ های درونی قلعه سرخ پیدا می کنند. خاص محل ساختمان بزرگی نیست، اما همین بنای کوچک به چندین قسمت تقسیم می شود، در قسمت جنوبی خاص محل، اتاق نشیمن قرار دارند، که به آن Baithak گفته می شود، این قسمت ایوانی یکی از زیبا ترین بخش های خاص محل است.

2safar

گردشگران در این قسمت، سنگ های مرمر سفید رنگی را خواهند دید، که با هنر مندی هرچه تمام حجاری شده اند و تزئینات فوق العاده در این مکان محسوب می شوند. در قسمت شرقی خاص محل، برج مانندی قرار دارد که امپراتور از آن مکان خود را به مردم نشان می داده و هنوز هم همان زیبایی و شکوه را به یادگار دارد. اتاق مهره ها ، اتاق خواب هم از دیگر بخش هایی هستند که در معرض دید گردشگران قلعه سرخ قرار دارند، وقتی به سقف قسمت های داخلی نگاه می کنید، طلاکاری های سقف تماشایی و رویایی است و از شاهانه ترین بخش های قلعه ی سرخ به شمار می آیند. خطوط هندسی و زیبایی که برگرفته از سبک مغولی هستند. بی گمان قدم زدن در چنین مکان های رویایی و شاهانه ای شما را به سفری تاریخی خواهد برد، سفری که هر گز آن را فراموش نخواهید کرد.

2safar

اگر کوچکترین علاقه ای به هنر داشته باشید، خاص محل از خاص ترین مکان هایی است که دیدن آن شما را به وجود می آورد، مکانی دنج و آرامش بخش که هر گوشه ی آن نمونه ی بی نظیری از هنر و معماری است. اما معرفی آخرین بخش این مکان، شاید بیشتر خاص بودن آن را نشان می دهد و آن نهر آبی است که به نهر بهشت معروف است و آب از قسمت زیرین خانه بیرون می آید و تصویری رویایی خلق خواهد کرد.