جاذبه های گردشگری جهان - خیابان مرمر افسوس کوش آداسی

جاذبه های گردشگری جهان - خیابان مرمر افسوس کوش آداسی

2safar

شهر های تاریخی با گذر زمان به موزه هایی مجسم تبدیل می شوند، موزه هایی که کوچکترین اجزاء آن هم جذابیتی تاریخی پیدا می کند و هر کدام از علامت ها و نشانه ها، بخش هایی از هویت، تاریخ و فرهنگ آن شهر با تمام تنوع های قومی و دینی شان را نمایان می کند. از این رو، جزئیات به نظر ساده ی امروز، نمایانگر طیف وسیعی از اطلاعات برای آیندگان خواهد بود. در شهر تاریخی افسوس هم گردشگران با موزه ای بزرگ و پر از المان های اجتماعی رو به رو هستند، که راوی داستان های مردمان افسوس می باشند. در این شهر سنگی مکان های تاریخی و باستانی از طریق خیابان هایی سنگ فرش شده به هم متصل می شوند، که در این خیابان ها لایه های از زندگی مردم و سنت های مردمان آن روزگار هنوز قابل مشاهده است.

2safar

یکی از خیابان های معروف شهر افسوس خیابان مرمر است، مسیری سنگی که به واسطه ی سنگ فرش مرمرینش آن را خیابان مرمر می خوانند، مسیری زیبا، پر شکوه و اغراق آمیز که هنوز پس از گذشت دو هزار سال همچنان چشم نواز است و گردشگران هنوز هم به راحتی می توانند روزگار جوانی این خیابان زیبا را ذهن متصور شوند. خیابان مرمر در مرکز شهر افسوس قرار دارد و بخش از مسیر مقدس به سمت معبد آرتمیس به شمار می رود، خیابان مرمر در امتداد لاور آگورا (Lower Agora) است که در شهر افسوس مسیری تجاری بود. این مسیر علاوه بر منتهی شدن به معبد آرتمیس امکان دسترسی افسوسی های قدیم و گردشگران امروز را به جنوب خیابان و رسیدن به تئاتر بزرگ افسوس را مهیا می سازد. بدون شک این مسیر یکی از به یاد ماندنی ترین و تاریخی ترین خیابان هایی است که گردشگران از آن عبور خواهند کرد، مسیری باستانی که بنا های متعددی از آثار باستانی را در آن مشاهده می کنند.

2safar

اما خیابان مرمر صرفأ راهی مقدس و منتهی به معبد آرتمیس یا تئاتر بزرگ افسوس نیست بلکه جاذبه های زیبای باستانی این مسیر و علامت گذاری های و نوشته های یونانی در این خیابان اهمیت آن را نمایان می کنند، نوشته و علامت هایی که لایه هایی از زندگی روزمره مردم در افسوس را نشان می دهند و علاوه بر اهمیت تاریخی اش برای باستان شناسان، برای گردشگران جذابیت و کنجکاوی تاریخی به دنبال دارد.

2safar

مجسمه های سنگی که به زیبایی هرچه تمام تر و با ظرافت مثال زدنی ساخته شده اند، در کناره های این خیابان قابل مشاهده اند . در کنار مجسمه ها علامت و نشانه هایی بر روی دیوار و بر خی قسمت های زمین وجود داردکه با سنگی دیگر به سطح خیابان اضافه شده اند، برخی از این علامت ها مردم افسوس را به قمار خانه ی شهر راهنمایی می کرده اند، علامت هایی که بیشتر شبیه به نقاشی می باشند و به نظر می آید نقاشی های علامت مانندِ خیابان مرمر را می تواند اولین پوستر های تبلیغاتی تاریخ دانست. از دیگر قسمت های دیدنی این خیابان، شیار ها و مسیر های ساخته شده ای است که آب های پراکنده خیابان مرمر یا آب باران جاری در این خیابان را به قسمت های زیرین این بخش از شهر هدایت می کردند و درواقع حکم کانال فاضلاب امروزین را داشته اند. در ادامه ی مسیر گردشگران در شهر افسوس با 2safar همراه باشید.

2safar