جاذبه های گردشگری جهان - دادگاه عالی بمبئی هند

جاذبه های گردشگری جهان - دادگاه عالی بمبئی هند

2safar

هنگامی که وارد یک شهر می شوید، پا به دنیای تازه ای می گذارید ، دنیایی که در کنار تمام شلوغی ها و ازدحام تبلیغات امروز، هویت و تاریخ آن شهر را در گوشه و کنار خیابان ها و مناطق مختلف اش می توان دید. بمبئی هم یکی از همین شهرهاست، که میهمانان و گردشگران بسیاری به این شهر سفر می کنند و در خیابان های بمبئی قدم می زنند، هویت های این شهر تاریخی را می توانند از نزدیک مشاهده کنند. یکی از این پازل های هویتی بمبئی که امروزه به عنوان یکی از میراث های بشری از سوی سازمان یونسکو شناخته شده، ساختمان دادگاه عالی بمبئی است. بنای زیبا و باشکوه که متعلق به قرن نوزدهم میلادی است و ماهیت شکل گرفته شده در این ساختمان آن را به یکی از ارکان تاریخی و هویتی شهر بمبئی و کشور هندوستان تبدیل کرده است و امروزه بنا و مجموعه ی دادگاه عالی بمبئی یکی از مقاصد گردشگران شهر است.

2safar

دادگاه عالی بمبئی Mumbai Uchca Nyāyālaya یکی از قدیمی ترین دادگاه عالی کشور هندوستان به شمار می آید. این دادگاه در سال 1862 به دستور ملکه ویکتوریا تاسیس می شود. چرا که هندوستان یکی از مستعمارات آن روزگار بریتانیا به شمار می رفت، امپراتوری که هیچ گاه در آن آفتاب غروب نمی کرد. ساختمان زیبا و باشکوه دادگاه در حدود 1848 بر اساس المان های نئوگوتیک بنا شد و نمونه ای خاص و فاخر از این سبک معماری به شمار می آید. البته برخی بر این باورند که طرح کلی بنای ساختمان دادگاه برگفته از الگوی های قلعه ای آلمانی در قرن نوزدهم است، بنایی که طراحان آن قصد داشتند اقتدار دادگستری و دادگاه عالی بمبئی و هند را به عنوان مرجع اصلی قانون به رخ بکشند.

2safar

طراح و بانی این دادگاه مهندسی بریتانیایی به نام سرهنگ جیمز فولر بود و بنایی زیبا و چشم نواز را به یادگار گذاشت. دادگاه عالی بمبئی ایالت های مهاراشترا، دادرا، ناگار هولی ، دامان و دیو و منطقه گورا را تحت صلاحیت قضائی خود دارد. ما می توانیم به اولین دادگاه برگزار شده در این مکان، یا تعداد روسای دادگاه و دیگر جزئیات مربوط به تاریخ این مکان مهم دولتی بمبئی و هند اشاره کنیم، اما بدون شک برای گردشگرانی که در نزدیکی دادگاه عالی قرار می گیرند، ساختمان و بنای دادگاه جذابیتی انکار ناپذیر دارد، بنایی که یکی از مشهور ترین آثار معماری قرن نوزدهم جهان محسوب می شود. نکته قابل توجه دیگری که برای بسیاری از گردشگران روشن نیست امکان حضور در داخل این ساختمان مهم دولتی هند و بمبئی است. گردشگران می توانند با رعایت قوانین مشخص این مکان وارد مجموعه دادگاه عالی شوند، از کنار وکلا و قضات این دادگاه عالی عبور کنند و با عبور از پله های زیبا و مارپیچ این ساختمان در برخی از محاکم علنی آن شرکت نمایند و تجربه ی تکرار نشدنی در کشور هند و شهر بمبئی داشته باشند.

2safar

این ساختمان یکی از بنا های برجامانده از دوران استعمار در هند است، اثری که بخش مهمی از تاریخ و هویت شهر به شمار می آید که نقش مهمی هم در سرنوشت این شهر بازی کرده است و به همین خاطر جذابیت رفتن و دیدن این مکان برای هر گردشگری هیجان انگیز خواهد بود.