جاذبه های گردشگری جهان - دروازه ی هند دهلی - قسمت اول

جاذبه های گردشگری جهان - دروازه ی هند دهلی - قسمت اول

2safar

گاهی در میان پوستر ها و کارت پوستال های قدیمی، برخی تصاویر نمایان گر شهر ها و کشور ها هستند و در این میان برخی از بنا های خاص از نقش سمبولیک بسیار مهمی برخوردارند، البته این پدیده به عنوان یک پدیده ای رایج در قرن بیستم شناخته می شود، هرچند که در میان شهر قدیمی و تاریخی در نقاط مختلف جهان می توان نمونه های متعددی از این بنا ها مشاهده کرد. از این رو، در میان نماد های شهری دنیا می توان به میدان پیروزی، میدان های یاد بود و دیگر المان های هنری که به بخش مهمی از هویت یک شهر و یک کشور تبدیل می شوند. در شهر دهلی هم مانند بسیاری از شهر های مهم دنیا، گردشگران شاهد اثری مشهور و تماشایی خواهند بود که از اوایل قرن بیستم به یکی از مهمترین نماد های شهر دهلی بدل شد و در طی قرن گذشته، کارت پستال های فراوانی از کشور هندوستان به دیگر شهر ها با تصویر دروازه هند در دهلی به دیگر کشور ها ارسال می شد.

2safar

البته بای به این نکته اشاره کرد که درست یک بنای دیگر در شهر بمبئی با همین نام در کنار بندر بمبئی وجود دارد(که در معرفی جاذبه های گردشگری شهر بمبئی به آن پرداختیم و شما می توانید برای مطالعه به سایت 2safar مراجعه کنید). اما دروازه ی هند دهلی ، بنای یادبودی است که در اوایل قرن بیستم و پس از جنگ جهانی اول در شهر دهلی ساخته شد. در واقع این بنای زیبا، به پاس احترام سربازان هندی است که در ارتش بریتانیا جان خود را از دست دادند. برای روشن شدن بیشتر این موضوع باید به دوره ی از تاریخ هندوستان اشاره کرد که هندوستان به عنوان مستعمره ی بریتانیا توسط این کشور اداره می شد و در این میان، بسیاری از سربازان ارتش بریتانیا در هند را از نیرو های بومی به خدمت می گرفتند، در ادامه ی این روند، با شروع جنگ جهانی اول و پس از آن جنگ انگلستان و افغانستان، ارتش بریتانیا برای جبران کمبود نیرو های نظامی اش، اقدام به سرباز گیری از هندی کرد و از این رو، در لایه ها و بخش های مختلفی از ارتش بریتانیا سربازان هندی وجود داشتند و این سرباز در هر جا ارتش بریتانیا اعزام می شد، حضوری پررنگ داشتند.

2safar

به همین خاطر، پس از پایان جنگ بریتانیا برای قدردانی از سربازان هندی که در ارتش این کشور جان خود را از دست داده بودند، بنای یاد بودی با الگو برداری قوس کنستانتین در شهر رم ساخت و نام سربازان هندی و افسران انگیسی که در فرانسه و اروپا ، شمال و شرق آفریقا، خاور میانه، ایران و بین النهرین کشته شده بودند را بر روی دیوار های این بنای یادبود حک کردند. بر اساس اطلاعات موچود در حدود 7 هزار سرباز هندی جان خود را در جنگ جهانی اول برای ارتش بریتانیا از دست دادند و امروزه این بنای یاد بود، یکی از ارزشمند ترین جاذبه های گردشگری شهر دهلی است که در معرض دید گردشگران قرار دارد و شما می توانید در ادامه ی مسیر با ما همراه باشید و دروازه ی هند در شهر دهلی را بهتر بشناسید.

2safar