جاذبه های گردشگری جهان - دژ سیری دهلی هند - قسمت اول

جاذبه های گردشگری جهان - دژ سیری دهلی هند - قسمت اول

2safar

جاذبه های تاریخی شهر دهلی با دیدن قلعه ای دیگر برای گردشگران بخش دیگری از تاریخ این کشور را بازگو می کند، در دهلی قدیم و در دوران علاء الدین خلجی سیری یکی از شهر های قرون وسطایی دهلی به شمار می رفت و در خلال سلطنت این پادشاه خلجی، درست در سال 1303 میلادی بنایی ساخته شد که امروزه به عنوان یکی از جاذبه های گردشگری و تاریخی دهلی میزبان گردشگران است و از سوی دیگر ، روایت گر بخش مهمی از تاریخ هندوستان به شمار می آید. این بنا، قلعه سیری است، که به دلیل قرار داشتن در این بخش از دهلی به همان نام خوانده می شود. امروزه از آن قلعه تاریخی جز ویرانه ها و بنا های مخروبه اثری از دژ مسحکم قرن 14 میلادی نیست، همان قلعه ای که مهمترین دژ در مقابل ارتش مغول ها به شمار می آمد.

2safar

علاء الدین خلجی، دومین پادشاه خلجی، در خلال سال های 1296 تا 1316 بر بخش های از شبه قاره هندوستان حکومت راند و دهلی پایتخت حکومت او بود. قلمرو پادشاهای خلجیان در خلال سلطنت او گسترش بسیاری یافت. برخی از متون تاریخی هندوستان او را اسکندر ثانی لقب دادند، با این حال به دلیل عملکرد متعصبانه ای او در برخورد با هندو ها و تخریب معابد و به قتل رساندن آنها، از چهره های خوش نام تاریخ هندوستان به شمار نمی آید. با این وجود مهمترین عملکر تاریخی او مقاومت در مقابل مغولان بود که یکی از مهمترین قسمت هایی که علاء الدین را در نبرد با مغولان به پیروزی رساند همین دژ متسحکم سیری بود.

2safar

در دوران علاء الدین سیری به عنوان یکی از شهر های مهم دهلی شناخته می شد، به گونه ای که این شهر درالخلافه می نامیدند و دژ سیری دارای نقش مهمی بود. سیری در خلال سال های 1297 تا 1307 میلادی به طور کامل ساخته شد و دژ سیری هم محل استیلای قدرت شاه خلجی بود. در سال 1303 مهمترین رخ داد و شکست مغولان در مقابل قلعه ی سیری اتفاق افتاد. بر اساس اطلاعات ثبت شده در متون تاریخی در این سال یعنی در سال 1303 میلادی ارتش مغولان به رهبری یکی از ژنرال های مغول به نام تارقی Targhi به سیری حمله ور شد، او از آسیای مرکزی به سمت هند لشکر کشی کرده بود اما نتوانست از استحکامات سیری و دژ این شهر عبور کند و مجبور به عقب نشینی شد و در نهایت به پشتوانه ی هم موقعیت در سال 1306 میلادی علاء الدین توانست بر سپاه مغول پیروز شود.

2safar

این قلعه امروزه یکی از جاذبه های تاریخی دهلی نو به شمار می آید که با شهر جهان پناه(دیگر شهر دوران قرون وسطایی دهلی) متصل شدند. در کتاب های تاریخی هند می توان توصیف های تیمور لنگ(جهان گشای شرق و یکی از پادشاهان مشهور شرق)از قلعه تاریخی و استحکامات خوب سیری را خواند. قلعه سیری با وجود آسیب های جدی و جبران ناپذیری که به خود دیده، اما همچنان اثری تاریخی جذابی برای گردشگران این منطقه ی تاریخی است و شما در ادامه ی مسیر ما در این شهر می توانید با قسمت های بیشتری از مجموعه آشنا شوید.