جاذبه های گردشگری جهان - راج پات دهلی هند

جاذبه های گردشگری جهان - راج پات دهلی هند

2safar

در شهر دهلی به عنوان پایتخت کشور هندوستان، جاذبه های گردشگری اشکال و انواع مختلف دارند، که گردشگران با سلایق مختلفی را می تواند تحت پوشش قرار دهد. این بار 2safar می خواهد شما را به یکی از معروف ترین و در رسمی ترین مسیر های دهلی ببرد، مسیری که شناخت شما از هندوستان و دهلی را بیشتر می کند. این بار به سراغ رج پات می رویم، بلواری تشریفاتی که ساختمان ها و بناهایی خاص و مهم در این بخش از شهر دهلی قرار گرفته اند و گردشگران بسیاری مشتاقانه می خواهند در این خیابان قدم بزنند و بنا ها و ساختمان های مهم هندوستان را از نزدیک ببینند.

2safar

این بلوار اثری متعلق به دوران استعمار بریتانیا بر هندوستان است، که با نام مسیر پادشاهی یا همان King's Way خوانده می شد. در سال 1911 دولت امپراتوری انگلستان، تصمیم به انتقال محل فرمانداری مرکزی بریتانیا را از کلکته به دهلی گرفت، و دهلی بار دیگر به مرکز قدرت سیاسی هندوستان بدل شد و واژه ی دهلی نو هم از این سال به بعد بر سر زبان ها افتاد و هدف دولت بریتانیا ساختن دهلی تازه به عنوان پایتخت اداری جدید هندوستان از سوی خود آنها بود. به همین منظور، حکومت راج بریتانیا، روند ساخت این شهر اداری و یا همان پایتخت جدید بریتانیایی را به سر ادوین لوتینز سپرد و او اقدام به ساخت بلوار تشریفاتی و خاص کرد و نام آن را نیز مسیر پادشاهی یا همان King's Way گذاشت.

2safar

در ادامه ی روند عمرانی دهلی نو توسط سر لوتینز، یکی از معماران برجسته ی انگلیسی نیز به سر لوتینز کمک کرد، سر هربرت بیکر، معماری بود که در شکل گیری این بخش از تاریخ معماری و عمرانی شهر دهلی نو دخالت داشت. یکی از دلالی نام گذاری این بلوار به مسیر پادشاهی عبور جورج پنجم(پادشاه انگلستان) از این محل و در روند ساخت آن بود که در حدود همان سال 1911 اتفاق افتاد، دلیل دیگر این نام گذاری هم شباهت ساختاری و ماهیت این بلوار به بلوار King's Way در لندن بود، که آن هم مسیری شاهانه و رسمی به شمار می آمد. اما با شکل گیری اعتراضات و در پی آن نقلاب مردم هندوستان بسیاری از المان های استعماری بریتانیا بر روی ساختمان ها و شهر ها و خیابان ها تغییر کرد و نام King's Way هم به راج پات تبدیل شد، هرچند شاید ماهیت و تاریخی این مسیر بریتانیایی شاهانه همچنان در راچ پات وجود داشته باشد و تنها نام انگلیسی اش با ترجمه ای هند تغییر کرد و حتی معنای آن که همان مسیر پادشاهی بود، پا برجا ماند.

2safar

یکی از مهمترین بنا هایی که در شهر دهلی و کل کشور هندوستان قرار راشتراپاتی بهاوان است که به عنوان محال اقامت ریاست جمهوری هندوستان ، یا همان کاخ ریاست جمهوری شناخته می شود(البته همین بنا در دوران استعمار بریتانیا محل فرمانداری مرکزی بریتانیایی ها بود). ساختمان وزارت خارجه، وزارت دفاع، وزارت دارایی و دفتر نخست وزیری هندوستان هم در کنار راشتراپاتی بهاوان در این بلوار تاریخی اشرافی قرار دارد. بدون شک دیدن این بلوار برای گردشگران این شهر تاریخی و کشور هندوستان خالی از لطف نیست و شاید گرفتن عکس از کنار ساختمان مشهور هند برای شما خاطرات این سفر را ماندگار کند، بنا هایی تاریخی و زیبا که از مشهور ترین بنا های دنیا محسوب می شوند. در ادامه ی مسیر ما در دهلی همراهمان باشید.