جاذبه های گردشگری جهان - راج گات دهلی هند

جاذبه های گردشگری جهان - راج گات دهلی هند

2safar

دهلی پایتخت کشور هندوستان است، شهر که مرکز قدرت سیاسی و اداری هندوستان بزرگ به شمار می رود و شما به عنوان گردشگران این شهر، با جاذبه ها و مکان هایی رو به رو هستید، که بخش های مختلفی از جامعه و تاریخ این کشور را تحت پوشش قرار می دهد و معرف هندوستان هستند.یکی از مشهور ترین بنا های شهر مکان یادبودی است، که به خاطر یک شخصیت بزرگ تاریخ معاصر جهان مورد مقبولیت قرار دارد و گردشگرانی که به هند سفر می کنند و از شهر دهلی دیدن می نمایند، پیش از آغاز سفرشان بعد از نام هندوستان، اسم گاندی را شنیده اند و ما امروز به معرفی بنای یادبود ماهاتما گاندی در دهلی خواهیم پرداخت.

2safar

راج گات در کنار رود یامونا، محل نگهداری از خاکستر جسد رهبر استقلال هندوستان و یکی از بزرگترین و محبوب ترین شخصیت های تاریخ معاصر جهان است که درست در همین نقطه جسد او بر اساس رسوم هندو در آتش سوزانده شد و بقایای خاکستر او نیز در یک مکعب ساده ی سیاه رنگ نگهداری می شود و مردم هند و گردشگران این کشور و این شهر تاریخی و مهم، در کنار ادای احترام به گاندی و زنده نگه داشتن یاد او، فسلفه ی زندگی و چرایی گاندی شدنش را نیز زده نگه خواهند داشت. راج گات در شاه جهان آباد قدیم یا همان دهلی قدیمی قرار دارد و بهترین مکان برای یادبود گاندی است.

2safar

مهاتما گاندی با نام کامل مهنداس کارمچاند گاندی در اواخر قرن نوزدهم و در سال 1869 میلادی در گچرات هند به دنیا آمد و در مسیر زندگی اش به یکی از شخصیت های مهم تاریخی هندوستان و حتی جهان بدل شد، شخصیتی که با فلسفه ی ساتیاگراها یا همان عدم خشونت یک جنبش بزرگ در هندوستان به راه انداخت و به یکی از جریان های فکری در جهان بدل شد. یکی از ویژگی های بارز زندگی مهاتما گاندی ساده زیستی او بود، که Vanu G. Bhuta طراح بنای یادبودش در راج گات از آن الهام گرفت، و بنای ساده و سیاه رنگ را طراحی کرد و بر روی آن سنگ سیاه نوشت ، سلام رام.

2safar

مهاتما گاندی در سال 1948 مقارن با سال 1326 هجری شمسی توسط فردی به نام ناتورام قادسی در سن هفتاد و سه سالگی کشته شد. اما یاد بود این شخصیت بزرگ تاریخی معاصر جهان، امروزه یکی از جاذبه های مهم گردشگری شهر دهلی به شمار می آید و بنای یاد بود گاندی همواره غرق در گل های رنگارنگی است که به پاس یادبود او و ادای احترام به او در آنجا گذاشته شده اند. رفتن به این مکان آداب خود را دارد، باید کفش خود را در آوردید، و از مسیر مشخص در کنار رود یامونا عبور کرده تا به بنای یاد بود برسید، بنایی که در فضایی باز و در محیطی به شدت ساده شما را با گاندی آشنا می کند. شاید آشنا کردن کلمه ای درست اما این بنای یاد بود، بدون شک، جرقه ای برای روشن شدن ذهن شما خواهد بود تا با فلسفه، سبک زندگی و اندیشه های گاندی آشنا شوید، هرچند که در کنار این بنای یاد بود، نمایشگاهی نیز وجود دارد، اما تمام این وسایل تنها می توانند جرقه ای برای آشنایی با او باشند.

2safar

مهمترین روز این مکان، در 30 ژانویه است، که با نام روز شهید از آن یاد می شود، روزی که مقام های رسمی و تعداد عظیمی از مردم هندوستان برای پاس داشت مهاتماگاندی در راج گات جمع می شوند، روزی برای گردشگران یکی از مهمترین رویداد های ممکن خواهد بود.