جاذبه های گردشگری جهان - ساندر برج ساندر نرسی دهلی هند

جاذبه های گردشگری جهان - ساندر برج ساندر نرسی دهلی هند

2safar

در ادامه معرفی مجموعه ی زیبا و تاریخی ساندر نرسی به بنا هایی می رسیم، که نه تنها بخش مهمی از تاریخ و هویت کشور هندوستان به شمار می آیند و بلکه این آثار به عنوان میراث بشری در سازمان یونسکو به رسمیت شناخته شده اند و بخشی تاریخی بشر می باشند. به همین خاطر در ادامه ی مسیر 2safar شما را با این بنا های ارزشمند آشنا می کنیم. اولین بنایی که آن برای شما معرفی خواهیم کرد، ساندر برج است. ساندر برج از برجسته ترین بنا های ساندر نرس است و یه دلیل شکل ساختار بنا از سازه های معروف این مجموعه به شمار می آید. ساندر برج در اوایل قرن شانزدهم و در خلال حکمرانی امپراتوری مغولان در هندوستان بنا شد.

2safar

ساندر برج در واقع مقبره ای است که مشخصه ی اصلی و خاص آن به لحاظ معماری گچ بری ها و تزئینات بکار رفته در سقف گنبدی شکل آن بوده است که در بازسازی و مرمت این بنا حفظ و نگهداری سقف و تزئینات آن از مهمترین بخش های کار به شمار می رفت و خوشبختانه گردشگرانی که به ساندر برج می روند، همچنان می توانند هنر های معماری بکار رفته در این بنا و سقف گنبدی شکل و گچی اش را مشاهده نمایند.

2safar

از دیگر بخش های قابل مشاهده در این بنا، کتیبه های قرآنی است که در بخش داخلی قرار دارند که بخشی از هویت مذهبی و تاریخی آن دوره ی شبه قاره را نشان می دهد. از دیگر قسمت های خاص معماری داخلی ساندر برج باید باز هم به سقف بنا اشاره کنیم، قسمتی که نمی توان تاثیر معماری ایرانی را بر آن نادیده گرفت، در این دوره ی تاریخی هندوستان به دلیل نفوذ فرهنگی حکومت صفوی، المان های معماری ایرانی را می توان در قسمت های مختلفی از آثار تاریخی آن دوره مشاهده کنیم و سقف ساندر برج هم یکی از این نمونه هاست.

2safar

در قسمت داخلی سقف، گردشگران می توانند اشکال ستاره مانندی را مشاهده کنند، که با هنر گچ بری ایجاد شده اند و این اشکال به صورت منظم و بسیار تماشایی به مرکز متمایل هستند به گونه ای افسانه ای رویایی به شمار می آیند.یکی از مشکلاتی که این بنا با ان روبه رو بود، تخریب قسمت های مختلفی از بنا با آب بود که در بازسازی های غیر اصولی با سیمان پوشش داده شده بودند و این یکی از مشکلاتی بود که بیشتر به هویت معماری و بخش های تزئینی بنا آسیب وارد کرده بود.

2safar

از عملکرد های مثبت تیم بازسازی و مرمت ساندر نرسی، طی سال های گذشته احیای قسمت های اصلی و مهم ساندربرج بوده که بار دیگر این بنای اصیل و تاریخی توانست هویت اش را بدست آورد و به عنوان یکی از آثار مهم تاریخی و از جمله میراث های بشری در لیست سازمان یونسکو ثبت شود. امروزه گردشگران می این بنای زیبا و تاریخی را در قلب باغی چشم نواز مشاهده می کنند، که تلفیق تماشایی را ایجاد کرده است. شما هم با ما در این مسیر تاریخی و دیدنی همراه باشید تا به دیگر قسمت های ساندرنرسی سر بزنیم.