جاذبه های گردشگری جهان - ساندر نرسی دهلی هند - قسمت اول

جاذبه های گردشگری جهان - ساندر نرسی دهلی هند - قسمت اول

2safar

گردشگران در شهر تدهلی با پارک های متعددی رو به رو هستند، از پارک لودی گرفته تا تا پارک نهرو، هر کدام از این پارک ها با برخورداری از ویژگی خاص دارای جذابیت های تماشایی برای گردشگران هستند و از این رو، از هرکدام از آنها می توان به عنوان یکی از جاذبه های گردشگری دهلی نام برد. این بار به سراغ یکی دیگر از پارک ها و مناطق قدیمی شهر دهلی آمده ایم،تا با این پارک و جاذبه های و بخش های مختلف آن آشنا شویم، پارکی که روند بازسازی اش نزدیک به یک دهه به طول انجامید و با تغییرات مختلف امروزه آماده ی میزبانی از گردشگران و شهروندان شهد دهلی است، محیطی لذت بخش و شادی که در کنار جاذبه های گردشگری مختلف این پارک هیجان انگیز تر خواهد بود.

2safar

ساندر نرسی(Sunder Nursery) یکی از پارک های قدیمی شهر دهلی است که در گذشته آن را با نام عظیم پارک یا پارکِ عظیم می شناختند. مجموعه ی وسیعی که در بردانده ی بنا ها و آثار تاریخی متعددی متعلق به دوران حکمرانی امپراتوران مغولی گورکانی بر شبه قاره هند است و برخی از آن ها به عنوان میراث ملی هند در یونسکو به عنوان میراث بشری شناخته می شوند.(که در ادامه ی مسیر 2safar در این پارک با آنها آشنا خواهیم شد) این پارک طی سالها به منطقه ای آسیب زده تبدیل شده بود که با مدیریت بنیاد آقاخان طی 11 سال به یک پارک ملی زیبا و تماشایی بدل شد. مهمترین عملکرد این بنیاد و مدیران آن بازسازی و مرامت دقیق و حرفه ای بنا ها و آثار تاریخی این پارک است که از مهمترین بخش های این مجموعه محسوب می شوند و به نوعی به عنوان قلب مجموعه ساندر نرسی بخش های مختلفی را در کنار خود می بینند.

2safar

پارک ساندر نرسی، دارای مساحتی در حدود 36 هکتار است، که البته طرح ها و برنامه های مختلفی برای توسعه این مجموعه وسیع به منطقه ای عظیم وجود دارد. پس از بازسازی و مرمت دقیق معماری های تخریب شده ویرانه های ساندرنرسی گردشگران می توانند از 6 اثر تاریخی متعلق به قرن شانزدهم میلادی که بخشی از میراث بشری یونسکو به شمار می آیند ، دیدن کنند. پس از بازگشایی پارک، این مجموعه یکی از پارک های غنی در زمینه ی انواع درختان در هندوستان است، که در حدود 300 گونه در خت در این پارک نگهداری می شود.

2safar

البته این مجموعه پیش از این دارای چنین پتانسیلی بود، و در خلال تسلط بریتانیایی ها بر شبه قاره، برای مدتی به یک مرکز پروروش گیاه بدل شده بود. مجموعه ساندر نرسی به سرپرسیتی بنیاد آقا خان، یک پروژه ی ملی برای دهلی است، که آثار تاریخی و ملی شان را بازسازی و مرمت می کنند و هویتی تاریخی شان را بیش از پیش بها می دهند. از این رو، ساندرنرسی از یک مرکزیت خاص برخوردار است و بر اساس یکی طرح کلی به دنیال احیای بنا های تاریخی موجود در این پارک هستند و به همین خاطر گردشگرانی که به این مکان قدم می گذارند، می توانند از جاذبه های متعدد دیدن کنند. نکته ی جالب در خصوص این پارک ، وجود گلخانه ها و بخش های متعدد تفریحی و زیبایی است که در کنار بنا های تاریخی برای گردشگران تماشایی جذاب هستند. با ما در ادامه ی مسیر در این پارک زیبا همراه باشید.